04 Декември, 2023
0.0238

ЗГАСНАЛО ДРУШТВОТО ЗА ТРГОВИЈА СО НАФТА „ПЕТРОЛГАС“ ОД ТЕТОВО - „Тетекс“ ја извести инвеститорската јавност

Објавено во: Економија 02 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Згаснало трговското друштво Петролгас од Тетово.

Оваа информација ја објави тетовскиот комбинат Тетекс преку Берзата, од каде информираа дека трговското друштво Петролгас, кое е поврзано со Тетекс, е избришано од трговскиот регистар. 

„Тетекс АД Тетово објавува дека на ден 29.09.2023 година, согласно Решение издадено од Централен регистар на Република Северна Македонија, извршено е бришење од Регистарот на Трговско друштво за трговија со нафта и нафтени деривати ПЕТРОЛГАС ДООЕЛ Тетово, поврзано друштво со Тетекс АД Тетово согласно Законот за трговски друштва“, се вели во објавата до Берзата од тетовскиот комбинат.

Причините за бришењето на ова друштво од Регистарот, односно неговото згаснување, не се објавуваат, ниту што се случило со имотот на тоа друштво.

Како што веќе сме пишувале, пред неколку години згасна производството на текстилни производи, што всушност беше кор бизнисот на Тетекс. Сепак, друштвото работи многу профитабилно, главно поради успешното работење на ТТК Банка, која е нивна златна кокошка и постојано прикажува одлични финансиски резултати.

Кон крајот на минатиот месец, Тетекс исто така преку берзата информираше дека заложиле под хипотека имот вреден близу 3,5 милиони евра, што е над 5 отсто од вредноста на друштвото, и поради тоа е неопходно таково известување да се даде и до инвеститорската јавност. 

Н.Н.Ф.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СКОРО 7.000 СЛОБОДНИ РАБОТНИ МЕСТА ЗА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ ВО ШВАЈЦАРИЈА: Младите не можат да се справат со стресот, даваат откази

СКОРО 7.000 СЛОБОДНИ РАБОТНИ МЕСТА ЗА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ ВО ШВАЈЦАРИЈА: Младите не можат да се справат со стресот, даваат откази

Кина постави нови цели во модерната електрификација

Кина постави нови цели во модерната електрификација

МАЛ ЕКОНОМСКИ РАСТ ВО ИТАЛИЈА: Kaкви мерки ќе преземе Мелони?

МАЛ ЕКОНОМСКИ РАСТ ВО ИТАЛИЈА: Kaкви мерки ќе преземе Мелони?

Управата за јавни приходи го одбележува Денот на даночните работници

Управата за јавни приходи го одбележува Денот на даночните работници

Бесими: Даночните работници имаат клучна улога во борбата со неформалната економија

Бесими: Даночните работници имаат клучна улога во борбата со неформалната економија

ДРЖАВА ВО ЕУ: Има повеќе потстанари од сопственици на имот

ДРЖАВА ВО ЕУ: Има повеќе потстанари од сопственици на имот

АРГЕНТИНА СЕ ПРЕМИСЛИ: Не сака да биде дел од БРИКС

АРГЕНТИНА СЕ ПРЕМИСЛИ: Не сака да биде дел од БРИКС

Ковачевски: Со евтината струја ќе се заштедат над 1.000 денари

Ковачевски: Со евтината струја ќе се заштедат над 1.000 денари

„НЕ БИДТЕ СЛЕПИ, ГЛУВИ И НЕМИ“: ВРАБОТЕНИТЕ ОД ЕУРОНИКЕЛ ПОВТОРНО ПРОЕСТИРАА: Од понеделник доаѓаат во Скопје

„НЕ БИДТЕ СЛЕПИ, ГЛУВИ И НЕМИ“: ВРАБОТЕНИТЕ ОД ЕУРОНИКЕЛ ПОВТОРНО ПРОЕСТИРАА: Од понеделник доаѓаат во Скопје