21 Септември, 2023
0.0252

ЖЕСТОКИ ЕКО ПРОТЕСТИ ВО ХАГ, МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ И ПОЗНАТАТА АКТЕРКА ОД „ИГРА НА ТРОНОВИ“: Полицијата уапси над 1.500 луѓе

Објавено во: Свет 28 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

На протестите за зажтита на животната средина во Хаг беа уапсени повеќе од 1.500 луѓе. Меѓу демонстрантите имаше и неколку холандски познати личности, меѓу кои и актерката од „Игра на тронови“, Карис ван Хаутен.

Повеќе од 1.500 луѓе беа уапсени за време на протестот на климатската група „ "Extinction Rebellion", соопшти холандската полиција.

Активисти попладнево блокираа дел од автопатот во знак на протест поради холандските субвенции за фосилни горива. Полицијата соопшти дека употребила водени топови за да ги растера активистите што го блокираа главниот пат во градот и уапси „вкупно 1.579 луѓе од кои 40 ќе бидат кривично гонети“ за вандализам.

Еден од активистите каснал полицаец при апсењето, соопшти полицијата. Неколку холандски познати личности беа меѓу демонстрантите, меѓу кои и Карис ван Хаутен, најпозната по улогата на Мелисандра во хит ТВ серијата „Игра на тронови“.

Ван Хаутен на Инстаграм објави видео на кое носи црвено пончо додека ја прскаат од воден топ.

АНП објави дека таа била уапсена и подоцна и било дозволено да се врати дома, но не прецизирала дали таа е меѓу оние што треба да се гонат. Според Extinction Rebellion, 7.000 луѓе се собрале да се приклучат на демонстрациите, пренесува британски „Гардијан“.

ФОТО: EPA/Sem van der Wal

Можеби ќе ве интересира

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)