17 Јули, 2024
0.1857

ЖЕСТОКИ ЕКО ПРОТЕСТИ ВО ХАГ, МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ И ПОЗНАТАТА АКТЕРКА ОД „ИГРА НА ТРОНОВИ“: Полицијата уапси над 1.500 луѓе

Објавено во: Свет 28 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

На протестите за зажтита на животната средина во Хаг беа уапсени повеќе од 1.500 луѓе. Меѓу демонстрантите имаше и неколку холандски познати личности, меѓу кои и актерката од „Игра на тронови“, Карис ван Хаутен.

Повеќе од 1.500 луѓе беа уапсени за време на протестот на климатската група „ "Extinction Rebellion", соопшти холандската полиција.

Активисти попладнево блокираа дел од автопатот во знак на протест поради холандските субвенции за фосилни горива. Полицијата соопшти дека употребила водени топови за да ги растера активистите што го блокираа главниот пат во градот и уапси „вкупно 1.579 луѓе од кои 40 ќе бидат кривично гонети“ за вандализам.

Еден од активистите каснал полицаец при апсењето, соопшти полицијата. Неколку холандски познати личности беа меѓу демонстрантите, меѓу кои и Карис ван Хаутен, најпозната по улогата на Мелисандра во хит ТВ серијата „Игра на тронови“.

Ван Хаутен на Инстаграм објави видео на кое носи црвено пончо додека ја прскаат од воден топ.

АНП објави дека таа била уапсена и подоцна и било дозволено да се врати дома, но не прецизирала дали таа е меѓу оние што треба да се гонат. Според Extinction Rebellion, 7.000 луѓе се собрале да се приклучат на демонстрациите, пренесува британски „Гардијан“.

ФОТО: EPA/Sem van der Wal

Можеби ќе ве интересира

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

КАКО ТРАМП ЌЕ РЕАГИРА НА РУСКАТА ИНВАЗИЈА АКО ПОБЕДИ: Еве што тврди Орбан

КАКО ТРАМП ЌЕ РЕАГИРА НА РУСКАТА ИНВАЗИЈА АКО ПОБЕДИ: Еве што тврди Орбан

МАСК ЌЕ ДАВА 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: „За супер политичка акција“

МАСК ЌЕ ДАВА 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: „За супер политичка акција“

ЕВЕ КАКО ОРБАН ЌЕ ЈА ПЛАТИ ПОСЕТАТА НА РУСИЈА И КИНА: Ќе остане ли Унгарија без право на глас?

ЕВЕ КАКО ОРБАН ЌЕ ЈА ПЛАТИ ПОСЕТАТА НА РУСИЈА И КИНА: Ќе остане ли Унгарија без право на глас?

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОЧНА СО РАБОТА: Мецола старо-нова претседателка, револт меѓу европратениците по патувањата на Орбан

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОЧНА СО РАБОТА: Мецола старо-нова претседателка, револт меѓу европратениците по патувањата на Орбан

КОЈ Е ЏЕЈ-ДИ ВЕНС?!: некогашниот огорчен критичар на Трамп стана негов потпретседател

КОЈ Е ЏЕЈ-ДИ ВЕНС?!: некогашниот огорчен критичар на Трамп стана негов потпретседател

ОРБАН ПОВТОРНО ПРЕДИЗВИКА „БУРА“ ВО БРИСЕЛ! Драстична одлука во однос на Унгарија, пристигна жестока реакција и од Будимпешта

ОРБАН ПОВТОРНО ПРЕДИЗВИКА „БУРА“ ВО БРИСЕЛ! Драстична одлука во однос на Унгарија, пристигна жестока реакција и од Будимпешта