14 Август, 2020
0.0285

ЖЕСТОК СОСТАНОК НА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Не доставуваат препорака до Владата за затворање на северната граница

Објавено во: Македонија 03 Јули, 2020

Жестоки несогласувања имало меѓу членовите на Комисијата за заразни болести денеска околу прашањето затворање на граничните премини со соседна Србија и Косово, поради влошувањето на епидемиолошката состојба во двете земји, односно наглото зголемување на бројот на заразени со корона вирусот.

-Поради немање заеднички став околу ова, Комисијата за заразани болести нема да достави препорака до Владата. Имавме многу несогласувања меѓу самите себе, и не дојдовме до една заедничка одлука, така што нема што да препорачаме. Ако сега ги затвораме, зошто брзавме да ги отвориме. Затоа, нека одлучат во Владата како да се постапи во однос на евентуално затворање на границите, велат за Фактор извори од Комисијата за заразни болести.

Оттаму, сметаат дека е и крајно време на работа да се вратат и лицата со хронични болести кои четири месеци седат дома поради кризната состојба, а како што велат, земаат цела плата.

-Сметаме дека и тие луѓе треба да почнат да доаѓаат на работа. Не зборуваме за малигноми, за луѓе со канцер, и така натаму, заболувања кои се животозагрозувачки, но оние кои своето хронично заболување го држат под контрола, може да се вратат на работа, велат од Комисијата за заразни болести.  

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ