18 Јули, 2024
0.2000

ЖЕШТИНИТЕ ГИ УНИШТУВААТ ПАТУВАЊАТА: Eкстремно топло во Европа и САД

Објавено во: Свет 14 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Нè очекува жешко лето. Жештините веќе ги уништуваат патувањата во Европа.

Грчките власти неделава го затворија Акропол поради високите температури. Опасни по живот температури ќе ги погодат и САД оваа недела, а технички сѐ уште е пролет.

Рекордните температури и екстремните временски настани ширум светот во последните денови најавуваат уште едно неиздржливо лето, иако патувањата по пандемијата продолжуваат да растат, пишува Business Insider. Температурите се искачија над 39 степени Целзиусови низ централна и јужна Грција неделава, што резултираше со затворање на сите археолошки локалитети во грчката престолнина од пладне до 17 часот. Акропол, најпопуларното туристичко место во Грција, беше затворено лани поради жештините.
Патниците кои беа блокирани на летот на „Катар ервејс“ во Атина во понеделникот прибегнаа кон соблекување додека седеа на топлина од 45 степени без климатизација.

Жешките лета не се проблем само во Европа. Со температури опасни по живот во наредните денови ќе бидат зафатени и САД.

foto freepik.com

Можеби ќе ве интересира

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари