29 Февруари, 2024
0.0881

ЗЕМЈИ СО НИЗОК СТАНДАРД: Можат ли да се прехранат со два долари на ден?

Објавено во: Економија 29 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Во светот постојат многу земји со низок стандард, каде жителите за да купат храна на дневно ниво трошат по два долари.

Многу јутјубери во своите видеа објаснуваат што може да се купи за тие пари во различни земји.

„За 2 долари, можеме да купиме повеќе работи како, овошје, зеленчук и други намирници, а за мене лично, често готвам ориз и тестенини затоа што мојата финансиска состојба не е добра. За 2 филипински пезоси не можеме да купиме ништо, но за 2 долари можеме да купиме многу работи. Meсото има прифатлива цена. За тие пари можете да купите свинско или говедско месо“, вели Анаросе Дуга од Филипините која снима видеа за рецепти.

Хилола Хатамова од Ташкент, Узбекистан објаснува дека во главниот град каде таа живее, храната не е евтина, но во помалите места, луѓето дневно трошат по 3 или 4 долари за купување намирници.

„Всушност, одговорот зависи од регионот во Узбекистан. На пример, во Ташкент или во други туристички градови цените се речиси како во Европа. Другите региони се многу поевтини, можеби дури и 3-4 долари се доволни за еден ден. Но, за главниот град тоа е околу 7 долари. Лебот чини половинар долар, а традиционалните јадења се евтини. Цените на овошјето и зеленчукот се движат од 1 до 2 долари“, вели Хатамова.

Украински јутјубери лани во август снимаа видео како купуваат храна од улични продавачи. Тие за два долари купија повеќе овошја и зеленчуци, но објаснија дека на други места, истите намирници чинат трипати поскапо. Украинците кои ги прашавме за мислење, велат дека сега цените се повисоки од лани, така што малку работи можат да се купат за 2 долари, посебно во Киев. Украинка која работи во соседна Бугарија вели дека Украина веќе не е толку евтина, туку цените на храната се нешто пониски од оние во Бугарија.

Според податоци на Евростат и Македонија претходно беше рангирана како земја со најевтина храна во Европа, но во светот Индија, Пакистан, Узбекистан, Сирија беа споменувани како држави каде храната е многу евтина.

Македонските граѓани се жалат на скапотијата и со два долари не може да се задоволат дневните потреби  за храна. До крајот на 2023 година, четвртина од македонските граѓани ќе бидат сиромашни. Ова се однесува на оние кои преживуваат со помалку од 200 денари на ден. Ова беше кажано на дискусија која неодамна ја организираше Македонската платформа против сиромаштија.

Сања Атанасовска

foto freepik.com/8photo

Можеби ќе ве интересира

СЕ ЗГОЛЕМИЛА НЕВРАБОТЕНОСТА: Колку лица се без работа во Германија?

СЕ ЗГОЛЕМИЛА НЕВРАБОТЕНОСТА: Колку лица се без работа во Германија?

ДОБРА ВЕСТ ЗА УЧИЛИШТАТА, ГРАДИНКИТЕ И МАЛИТЕ ДУЌАНИ - ќе плаќаат поевтино парно за 35 проценти

ДОБРА ВЕСТ ЗА УЧИЛИШТАТА, ГРАДИНКИТЕ И МАЛИТЕ ДУЌАНИ - ќе плаќаат поевтино парно за 35 проценти

ПУШАЧИТЕ МЕЃУ ЗДРАВЈЕТО И ПРОФИТОТ – како ќе се постапува на ова прашање, ќе се заштити јавноста, или ќе се остави „сами да му ја мислат“

ПУШАЧИТЕ МЕЃУ ЗДРАВЈЕТО И ПРОФИТОТ – како ќе се постапува на ова прашање, ќе се заштити јавноста, или ќе се остави „сами да му ја мислат“

МИЛЕНИУМЦИТЕ СЕ НА ПАТ ДА СТАНАТ НАЈБОГАТАТА ГЕНЕРАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА - очекуваат годинава да станат уште побогати

МИЛЕНИУМЦИТЕ СЕ НА ПАТ ДА СТАНАТ НАЈБОГАТАТА ГЕНЕРАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА - очекуваат годинава да станат уште побогати

ШТО НЕ ЧЕКА ОД УТРЕ? Ќе рипнат ли „гарантираните“ цени до плафон?

ШТО НЕ ЧЕКА ОД УТРЕ? Ќе рипнат ли „гарантираните“ цени до плафон?

Кој скопски хотелиер од дивиденди и камати заработи 1,1 милиони евра?

Кој скопски хотелиер од дивиденди и камати заработи 1,1 милиони евра?

ОСТАНУВА МИСТЕРИЈА НОВИОТ ГАЗДА НА ТОПЛАНАТА СЕВЕР - молк за тоа кој ја купи за 350 илјади евра фирмата што грее 500 домаќинства

ОСТАНУВА МИСТЕРИЈА НОВИОТ ГАЗДА НА ТОПЛАНАТА СЕВЕР - молк за тоа кој ја купи за 350 илјади евра фирмата што грее 500 домаќинства

Дали германските работодавци ќе отпуштаат во следните месеци?

Дали германските работодавци ќе отпуштаат во следните месеци?

СЛОВЕНИЈА Е НА ВРВОТ: Македонија со најниска просечна плата во регионот

СЛОВЕНИЈА Е НА ВРВОТ: Македонија со најниска просечна плата во регионот