11 Декември, 2023
0.0228

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

Објавено во: Свет 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го покани кинескиот лидер Си Џинпинг да ја посети Украина, но засега само неформално - за време на интервју.

„Подготвени сме да го видиме овде“, изјави Зеленски за Асошиетед прес. „Сакам да разговарам со него. Имав контакт со него пред целосната војна. Но, во текот на целата оваа година, повеќе од една година, немав“.

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг одговори на барањето, велејќи им на новинарите дека таа нема информации дали навистина му била упатена покана на Кси или дали тој воопшто би ја прифатил поканата да ја посети Украина, според АП.

Кси ја посети Москва минатата недела за да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, патување кое Кина го означи како „ново поглавје на пријателството меѓу Кина и Русија“. Претседателот Бајден во петокот рече дека не ги разбира растечките односи меѓу двете земји.

Неколку дена по посетата на Кси на Русија, Путин најави трансфер на нуклеарно оружје во Белорусија непосредно пред очекуваната украинска контраофанзива против Русија. Овој потег најверојатно има за цел да предизвика страв кај западните сојузници кои би можеле да го видат потегот како ескалација на конфликтот.

Американските власти минатиот месец рекоа дека Кина размислува да испрати смртоносна помош за да и помогне на Русија и предупредија дека ќе има „последици“ доколку Кина одлучи да го стори тоа.

Кремљ соопшти дека не е на Русија да одлучи дали кинескиот претседател ќе ја посети Украина.* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ЌЕ УМРЕМЕ БЕЗ ПОМОШ“: Олега Зеленска моли за помош

„ЌЕ УМРЕМЕ БЕЗ ПОМОШ“: Олега Зеленска моли за помош

„ТОЈ Е МРТОВ ЧОВЕК“: Кој е лидерот на Хамас, Јахја Синвар?

„ТОЈ Е МРТОВ ЧОВЕК“: Кој е лидерот на Хамас, Јахја Синвар?

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење