25 Април, 2024
0.0256

ЗАПОЧНА КОПАОНИК БИЗНИС ФОРУМОТ - економски прогнози, очекувања, анализи, што се ќе понудат годинешните дебати?

Објавено во: Економија 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Започна 31. Копаоник бизнис форум, а во следните неколку дена ќе се одржат 36 панел дискусии на средбата во организација на Здружението на економисти на Србија. 

Вчера зборуваа луѓе од Светска банка, ММФ и претседателот на Фискалниот совет. Кои се нивните економски предвидувања за Србија и кои се новитетите, погледнете на почетокот на оваа вест.

Со коктел за добредојде свечено беше отворен Бизнис форумот Копаоник (КБФ), 31-ви по ред, а на учесниците и гостите во име на организаторот - Здружението на економисти на Србија (СЕС) им се обрати претседателот на здружението на економисти, Александар Влаховиќ, кој најави дека од оваа година на тој најголем регионален економски состанок ќе и се доделува Златна повелба на КБФ.

Првата награда на КБФ му припадна на сопственикот на групата МК, Миодраг Костиќ, „човек кој си го држи зборот“ и „пријател“ кој, како што нагласи Влаховиќ, е одговорен исто како и СЕС за одржувањето на „српскиот Давос“.

„Еден човек ни ги стави на располагање сите свои ресурси, неговата улога беше клучна, ни даваше совети и визионерски идеи, така што успехот на КБФ му припаѓа на Миодраг Костиќ колку и на Здружението на економисти на Србија“, рече Влаховиќ.

Тој потсети на фактот дека КБФ се карактеризира со континуитет, кој, како што рече, е единствен на нашите простори „познат по дисконтинуитети“.

Тој додаде дека успеале да издржат благодарение на партнерите и спонзорите и сите собрани учесници.

Генералниот директор на МК Груп, Михаило Јанковиќ, кој ја прими наградата во име на Костиќ, на учесниците на состанокот им посака среќа и го изрази своето задоволство што оваа година хотел „Гранд“ може да биде домаќин на една ваква успешна средба, која со децении ги обединува бизнисот и државните лидери околу развојната агенда.

Јанковиќ рече дека се горди на сето она што Костиќ го направил за српскиот бизнис, стопанството и за решавање на разни проблеми во економијата.

„Горди сме на сето она што тој го направи и изгради, но можеби најмногу сме горди на фактот што неговиот Завод ќе ја претстави на општеството Палатата на науката во декември - проект и инвестиција вредна 25 милиони евра“, рече Јанковиќ.

Тој додаде дека можеби поважно од паричната сума е тоа што Палатата на науката ќе биде собиралиште на децата, младите и студентите кои ќе ги прошират своите видици и ќе стекнат знаење.

„Знаеме колку Костиќ беше фокусиран на науката и знаењето, тоа ќе биде место каде што научниците ќе работат во услови споредливи со најдобрите центри во светот“, рече Јанковиќ.

На церемонијата присуствуваше и амбасадорот на САД Кристофер Хил меѓу многубројните високи гости.

КБФ ќе собере повеќе од 1.500 учесници до 6 март.

Меѓу главните учесници на најголемиот економски состанок во регионот, кој се одржува во хотелот Гранд, покрај премиерката Ана Брнабиќ, ќе бидат и министрите Дубравка Ѓедовиќ Хандановиќ, Горан Весиќ, Михаило Јовановиќ, Дарија Кисиќ, Славица Ѓукиќ Дејановиќ. , Јелена Беговиќ, Слободан Цветковиќ, Јелена Танасковиќ.

Специјален гостин на KBF ќе биде професорот Џефри Сакс, директор на Центарот за одржлив развој на Универзитетот Колумбија, кој ќе им се обрати на учесниците на собирот од Њујорк онлајн.

Годинава форумот официјално ќе биде отворен утре во 9:30 часот со воведен говор на гувернерката на Народната банка на Србија, Јоргованка Табаковиќ и министерот за финансии, Синиша Малог.

За утре е најавено и доаѓањето на премиерката на Србија, Ана Брнабиќ.

Во рамките на централната тема на форумот „Нов глобален контекст: предизвици на неизвесна иднина“, теми поврзани со енергетската безбедност и трансформација, климатски промени, зелена транзиција, кружна економија, е-мобилност, индустрија 4.0, образование, млади таленти и успешни компании ќе се разговара.претприемачи.

Од денеска во 15 часот и 30 минути, кога се одржа првиот панел, до среда во 16 часот, ќе се одржат уште 35 панели, три специјални сесии и четири специјални настани.

Покрај Сакс, меѓу специјалните гости е и Иваил Изворски, главен економист на Светска банка за Европа и Централна Азија.

Како гостин на трибината ќе зборува бизнисменот Мирослав Мишковиќ.

Посебно внимание ќе биде насочено на перспективите за проширување на Европската унија, како и на иднината на автомобилската индустрија, конкурентноста на извозно ориентираниот сектор на малите и средни претпријатија, здравството, градењето високоприносни економија, економска миграција, регионална економска соработка, одржливо земјоделство и спорт.

Денеска се одржаа шест панели на кои се зборуваше за економските перспективи на Западен Балкан, за макроекономските трендови, за индексот на корпоративна репутација на KBF, за креативната индустрија како мост до успехот, за совладување на глобалната продажба и ESG стандардите - ново поглавје во развојот на бизнисот. чии учесници беа претставници на ММФ - а, Светска банка, ЕБОР, СЕС.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?