22 Март, 2023
0.0263

ЗАПЛЕНЕТ ИМОТ ВРЕДЕН РЕЧИСИ 700 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - федералните обвинители располагаат со акции, но и со готовина

Објавено во: Финансии 21 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Федералните обвинители во јануари заплениле имот од речиси 700 милиони долари од основачот на FTX, Сем Банкмен-Фрид, главно во форма на акции на Robinhood, се вели во судската пријава во петокот.

Банкмен-Фрид, кој беше обвинет за кражба на милијарди долари од клиентите на FTX за да ги плати долговите направени од неговиот хеџ фонд фокусиран на крипто, се изјасни за невин за обвиненијата за измама. Тој треба да се соочи со судење во октомври.

Министерството за правда го откри запленувањето на акциите на Robinhood претходно овој месец, но во петокот обезбеди поцелосен список на запленети средства, вклучувајќи готовина што се чува во различни банки и средства депонирани во крипто берзата Binance.

Сопственоста на запленетите акции на Robinhood, чија вредност се проценува на околу 525 милиони долари, беше предмет на спорови помеѓу Bankman-Fried, FTX и банкротираниот крипто заемодавач BlockFi.

Најновата заплена на имотот пријавена од Министерството за правда се случи во четвртокот, кога обвинителите заплениле 94,5 милиони долари во готовина од сметка во банката Силвергејт која била поврзана со FTX Digital Markets, подружница на FTX на Бахамите. Министерството за правда заплени повеќе од 7 милиони долари од други сметки на Силвергејт поврзани со Bankman-Fried и FTX.

Министерството за правда претходно заплени речиси 50 милиони долари од сметката на FTX Digital Markets во Moonstone Bank, мала банка во државата Вашингтон.

Министерството за правда, исто така, рече дека средствата на три сметки на Binance поврзани со Bankman-Fried биле предмет на кривично одземање, но не обезбеди проценка на вредноста на тие сметки.

Извор: Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ШТО ЗНАЧИ ДОБРА ПЛАТА ВО ГЕРМАНИЈА: Колкава е просечната?

ЕВЕ ШТО ЗНАЧИ ДОБРА ПЛАТА ВО ГЕРМАНИЈА: Колкава е просечната?

ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ - швајцарската Влада и централна банка досега за УБС и Кредит Свис обезбедија 260 милијарди франци

ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ - швајцарската Влада и централна банка досега за УБС и Кредит Свис обезбедија 260 милијарди франци

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА ФИСКАЛНИ, ОСОБЕНО ЗА ПОБОГАТИТЕ - прагот за поврат преку МојДДВ се зголемува на 2.100 денари

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА ФИСКАЛНИ, ОСОБЕНО ЗА ПОБОГАТИТЕ - прагот за поврат преку МојДДВ се зголемува на 2.100 денари

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

ИТЕН СОСТАНОК ВО ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - се собираат членовите на Надзорниот одбор, тема се потресите на пазарите

ИТЕН СОСТАНОК ВО ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - се собираат членовите на Надзорниот одбор, тема се потресите на пазарите

СЕ ЈАВИ ТРИФУН КОСТОВСКИ, ПОРАНЕШНИОТ ГАЗДА: Зградата на бившата Еуростандард банка не смее да биде подолу од 12 милиони евра

СЕ ЈАВИ ТРИФУН КОСТОВСКИ, ПОРАНЕШНИОТ ГАЗДА: Зградата на бившата Еуростандард банка не смее да биде подолу од 12 милиони евра

ПАНТЕЛЕОН ГС ЈА КУПУВА ЗГРАДАТА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА? Понудивме 5,37 милиони евра - се очекува одобрување од Собранието на доверители

ПАНТЕЛЕОН ГС ЈА КУПУВА ЗГРАДАТА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА? Понудивме 5,37 милиони евра - се очекува одобрување од Собранието на доверители

ПАРИТЕ НА НАШИТЕ БАНКИ СЕ ГЛАВНО ДОМА, БЕЗБЕДНИ СЕ ЦЕЛОСНО ОД ПОТРЕСИТЕ НАДВОР - гувернерката Ангеловска-Бежоска за Фактор

ПАРИТЕ НА НАШИТЕ БАНКИ СЕ ГЛАВНО ДОМА, БЕЗБЕДНИ СЕ ЦЕЛОСНО ОД ПОТРЕСИТЕ НАДВОР - гувернерката Ангеловска-Бежоска за Фактор

КОЛКУ СЕ ГОЛЕМИ И МОЌНИ НАШИТЕ БАНКИ, ФАКТОР СО НАЈНОВИ БРОЈКИ - еве ја активата, НБМ вели „Пропаста на СВБ ништо не им може“

КОЛКУ СЕ ГОЛЕМИ И МОЌНИ НАШИТЕ БАНКИ, ФАКТОР СО НАЈНОВИ БРОЈКИ - еве ја активата, НБМ вели „Пропаста на СВБ ништо не им може“