28 Септември, 2022
0.0383

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

Објавено во: Свет 16 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Според украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, Западот го чека падот на Украина. 

Тој вели дека западни политичари го прашувале уште колку можат да издржат. Според него, Западот чека Украина да се предаде и проблемите потоа да се решаваат. 

„Министрите за надворешни работи честопати ме прашуваат во интервјуа и разговори: колку долго можете да издржите? Наместо да прашаат: што друго треба да се стори за да се победи во најкусиот можен рок“, изјави Кулеба во интервјуто со украинскиот новинар Дмитро Гродон.

Кулеба признава и дека неговото пошироко семејство ја напуштило Украина непосредно по почетокот на рускиот напад.

„Ноќта од 24-ти кон 25-ти (февруари) дојдов до границата, во тој момент пристигнаа моите деца, родителите, кучињата, ги прегрнав и бакнав сите, јас влегов, а тие излегоа од Украина“, рече Кулеба.

Тој вели дека станал министер за надворешни работи за да го „освои светот“. Кулеба постојано бараше оружје од западните земји со цел да се одбранат од руските напади. Во повеќе наврати Кулеба ги нарече Русите варвари.  Русија ја почна инвазијата на Украина на 24 февруари со барање за денацификација, Украина да биде воено неутрална и Доњецк и Луганск да добијат независност. 

фото Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

ЈАВНИТЕ СЛУЖБЕНИЦИ ДА РАБОТАТ САМО 35 ЧАСА НЕДЕЛНО - еве која европска држава размислува за оваа мерка, заедно со зголемување на платите

ЈАВНИТЕ СЛУЖБЕНИЦИ ДА РАБОТАТ САМО 35 ЧАСА НЕДЕЛНО - еве која европска држава размислува за оваа мерка, заедно со зголемување на платите

ПАЛАТАТА УШТЕ ЕДНАШ ГИ ПОНИЖИ ХАРИ И МЕГАН - низок удар го продолжува судирот - ДАЛИ Е МОЖНО ДЕКА ОВА ИМ ГО НАПРАВИЈА

ПАЛАТАТА УШТЕ ЕДНАШ ГИ ПОНИЖИ ХАРИ И МЕГАН - низок удар го продолжува судирот - ДАЛИ Е МОЖНО ДЕКА ОВА ИМ ГО НАПРАВИЈА

СИТЕ ТЕОРИИ ЗА ХАВАРИЈАТА НА СЕВЕРЕН ТЕК - има три сценарија и сите три водат до Путин

СИТЕ ТЕОРИИ ЗА ХАВАРИЈАТА НА СЕВЕРЕН ТЕК - има три сценарија и сите три водат до Путин

АНАЛИТИЧАР: Не е едноставно да се разнесе гасовод, но способна војска тоа може да го изведе

АНАЛИТИЧАР: Не е едноставно да се разнесе гасовод, но способна војска тоа може да го изведе

ОКОЛУ 2.000 РУСКИ РЕЗЕРВИСТИ ДОБИЈА ОРУЖЈЕ НА КРИМ - ќе се обучуваат на огнени воени вештини и одат на фронт

ОКОЛУ 2.000 РУСКИ РЕЗЕРВИСТИ ДОБИЈА ОРУЖЈЕ НА КРИМ - ќе се обучуваат на огнени воени вештини и одат на фронт

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот расте стравот дека Москва би можела да има нови цели и тоа надвор од Украина

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот расте стравот дека Москва би можела да има нови цели и тоа надвор од Украина

ЕКС КАНЦЕЛАРКАТА МЕРКЕЛ ЗА ПУТИН, КАЖА -„ЧОВЕК ТРЕБА СЕРИОЗНО ДА ГИ СФАТИ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ“: Тоа е мудрост, a не знак на слабост

ЕКС КАНЦЕЛАРКАТА МЕРКЕЛ ЗА ПУТИН, КАЖА -„ЧОВЕК ТРЕБА СЕРИОЗНО ДА ГИ СФАТИ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ“: Тоа е мудрост, a не знак на слабост

„Тоа е голем проблем за нас“: Се огласи Кремљ по нападите дека Русија ги саботирала гасоводите

„Тоа е голем проблем за нас“: Се огласи Кремљ по нападите дека Русија ги саботирала гасоводите

КРАЛИЦАТА КАМИЛА САКА ДА СТАВИ КРАЈ НА ЕДНА ТРАДИЦИЈА ШТО ЈА ОБОЖАВАШЕ ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА: Ќе се разбеснат ли Британците?

КРАЛИЦАТА КАМИЛА САКА ДА СТАВИ КРАЈ НА ЕДНА ТРАДИЦИЈА ШТО ЈА ОБОЖАВАШЕ ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА: Ќе се разбеснат ли Британците?