29 Март, 2020
0.0278

Заев за бомбите на Ел Чека: Згрозен сум, ќе одговара

Објавено во: Македонија 17 Јули, 2019

Згрозен сум од рагозворите кои ги слушам кои с еобјавуваат сега во таканаречените нови бомби, изјади денеска премиерот Зоран Заев. Тој вели дека има истрага за случајот и тврди дека овие разговори не ги слушал во материјалите кои тој ги добил кога ги објавуваше разговорите од проектот Вистина за Македонија. Вчера лидерот на ДУИ, Али Ахмети рече дека не слушнал приватни разговори за СДСМ и за ВМРО-ДПМНЕ и ги обвини двете македонски партии ја девалвирале правдата.

Институциите постапуваат, а тие бомби се неовластено снимени. Јавното обвинителство води истраги и да напоменам се работи за разговори кои се снимени од 2008 до 2014 година. Се знае тогаш кој бил одговорен за неовластено снимање и ние како тогашна опозиција сме добиле една третина од тие неовластени разговори. Од нив 70 отсто се за тогашната опозиција, за бизнис и з аневладиниот сектор, а 30 осто беа за тогашната владеачка гарнитура. Причините зошто некој го прави не ми се познати, згрозен сум од тоа што го слушам. Има и приватни раговорикои се објавуваат. Јас се што поседував дадов во СЈО, а сега се објавуваат материјали кои ние не сме ги чуле. Прашање е кој се поседува вакви материјали, рече Заев.

Го повика Ел Чека да објави бомба и за него. 

„Овој човек ќе одговара. Ќе одговара кога тогаш. Ако има нешто за мене нека објави, рече Заев.


Можеби ќе ве интересира

Запалени нови контејнери во центарот на Скопје додека траеше полицискиот час

Запалени нови контејнери во центарот на Скопје додека траеше полицискиот час

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката од корона

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката од корона

По 17 дена, Филипче реши да одмори

По 17 дена, Филипче реши да одмори

Зетот на стружанката: Ни кажаа дека е позитивна на тестот откако почина

Зетот на стружанката: Ни кажаа дека е позитивна на тестот откако почина

Првиот битолчанец заболен од корона вирусот порачува да не му се верува на првото тестирање

Првиот битолчанец заболен од корона вирусот порачува да не му се верува на првото тестирање

По два дена заврши сагата, 106 лица конечно го напуштија Дебар

По два дена заврши сагата, 106 лица конечно го напуштија Дебар

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Најпрометните места во Скопје празни среде бел ден

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Најпрометните места во Скопје празни среде бел ден

Од понеделник на заболекар само ако имате болка што не се трпи

Од понеделник на заболекар само ако имате болка што не се трпи

Камерманот на „Медена земја“ снима во Вухан

Камерманот на „Медена земја“ снима во Вухан