21 Јануари, 2020
0.0470

Заев го прифаќа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за ратификацијата

Објавено во: Македонија 05 Декември, 2019

Премиерот Зоран Заев по враќањето од Самитот на НАТО во Лондон денеска изјави дека е прифатлива иницијатива поднесена до Владата од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, која бара во најскоро време во Собранието да се достави предлог-законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членство во НАТО.

ВМРО-ДПМНЕ предлогот на нивниот лидер Христијан Мицкоски, да се изгласа ратификацијата со одложено дејство, по примерот на Црна Гора, го преточи во иницијатива. Со ваквиот чекор според ВМРО-ДПМНЕ треба да се запре евентуално одложување на предвремените парламентари избори. 

- Ратификација може да има пред распуштање на Собранието. Да направиме ратификацијата да дава можност за одложено дејство. Да стапи во сила веднаш со ратификацијата од Шпанија Тоа по консултации со НАТО ни е дозволено. Но при тоа да нема политички калкулантства, рече Заев.

Оваа иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ како предлог-закон со одфложено дејство мора да оди прво преку Владата, а дури потоа да се пресели во законодавниот дом пред евентуално да биде изгласан.

Можеби ќе ве интересира

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Врховниот суд ќе ги преиспитува пресудите на Груевски и јанкулоска во „Тенк“

Врховниот суд ќе ги преиспитува пресудите на Груевски и јанкулоска во „Тенк“

ОТВОРЕНИ ПРАШАЊА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ОТПИС НА КАМАТИ - Кој ќе ги штити правата на најранливите

ОТВОРЕНИ ПРАШАЊА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ОТПИС НА КАМАТИ - Кој ќе ги штити правата на најранливите

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно го кочи законот со кој 100 илјади граѓани треба да си го решат проблемот со домовите

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно го кочи законот со кој 100 илјади граѓани треба да си го решат проблемот со домовите

Законот за забрана на увоз на отпад денеска на дневен ред, се носи по скратена постапка

Законот за забрана на увоз на отпад денеска на дневен ред, се носи по скратена постапка

Граѓани обезбедија храна, ќе се реновира и куќата на Јованови а од Мизрахи засега само ветување

Граѓани обезбедија храна, ќе се реновира и куќата на Јованови а од Мизрахи засега само ветување

РЕВОЛТИРАНИ РОДИТЕЛИ - Нема топол оброк во сите седум основни училишта во Аеродром, доцни изборот на фирма

РЕВОЛТИРАНИ РОДИТЕЛИ - Нема топол оброк во сите седум основни училишта во Аеродром, доцни изборот на фирма

Европската Комисија се подготвува за следење на судските предмети во Македонија

Европската Комисија се подготвува за следење на судските предмети во Македонија