21 Јануари, 2020
0.0248

Заев: Антикорупциска во моментов врши проверка на парите и имотот на сите членови на Владата

Објавено во: Македонија 01 Декември, 2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија, во видео-обраќање, критикувајќи го правосудниот систем, објави дека во моментов Државната комисија за спречување на корупцијата врши проверка на парите и имотот на сите функционери на Владата.

- Се врши проверка на имотот и парите на сите членови на Владата, започнувајќи од мене, и тоа е во ред. Затоа, ја повикуваме државната комисија за спречување на корупцијата да започне постапка на проверка на имотот и парите на судиите и обвинителите веднаш. Комисијата има таква можност и ја охрабруваме да ја спроведе веднаш, рече Заев.

Тој додаде дека извршната власт на Антикорупциска и нуди помош со сите свои капацитети само да се провери детално имотната состојба на судиите и обвинителите, како и нивните семејства.

Порача дека треба да се испитаат и конфликтите на интереси и поврзаноста на судиите со адвокатите, застапниците и обвинителите на било кој начин во предметите кои ги водат.

Ги повика Судскиот совет и Советот на обвинители да ја преиспитаат одговорноста на судиите за застарувањето на предметите.

Заев најави и дека ќе се испитаат сите лекарски потврди и други наводни аргументи со кои се овозможило на обвинети, ососмничени и осудени да бидат во куќен притвор или да се зададат во бегство. Побара помош и од Европската комисија.

- Му дадовме шанса на судството, а од таму немаше резултати. Затоа судството ќе мора да се соочи со граѓаните, да се прочисти од нечесните и да се промени, додаде Заев.

Можеби ќе ве интересира

Врховниот суд ќе ги преиспитува пресудите на Груевски и јанкулоска во „Тенк“

Врховниот суд ќе ги преиспитува пресудите на Груевски и јанкулоска во „Тенк“

ОТВОРЕНИ ПРАШАЊА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ОТПИС НА КАМАТИ - Кој ќе ги штити правата на најранливите

ОТВОРЕНИ ПРАШАЊА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ОТПИС НА КАМАТИ - Кој ќе ги штити правата на најранливите

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно го кочи законот со кој 100 илјади граѓани треба да си го решат проблемот со домовите

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно го кочи законот со кој 100 илјади граѓани треба да си го решат проблемот со домовите

Законот за забрана на увоз на отпад денеска на дневен ред, се носи по скратена постапка

Законот за забрана на увоз на отпад денеска на дневен ред, се носи по скратена постапка

Граѓани обезбедија храна, ќе се реновира и куќата на Јованови а од Мизрахи засега само ветување

Граѓани обезбедија храна, ќе се реновира и куќата на Јованови а од Мизрахи засега само ветување

РЕВОЛТИРАНИ РОДИТЕЛИ - Нема топол оброк во сите седум основни училишта во Аеродром, доцни изборот на фирма

РЕВОЛТИРАНИ РОДИТЕЛИ - Нема топол оброк во сите седум основни училишта во Аеродром, доцни изборот на фирма

Европската Комисија се подготвува за следење на судските предмети во Македонија

Европската Комисија се подготвува за следење на судските предмети во Македонија

Атиџе ЗАСЛУЖИЛА и порано некој да се сети на неа

Атиџе ЗАСЛУЖИЛА и порано некој да се сети на неа

КАСНАТИ ОД КУЧЕ ИМА СЕКОЈ ДЕН - Град Скопје уште ги средува „апартманите“

КАСНАТИ ОД КУЧЕ ИМА СЕКОЈ ДЕН - Град Скопје уште ги средува „апартманите“