29 Март, 2023
0.0211

За само три дена изгубил 70 милијарди долари: Како се лизна третиот најбогат човек во светот

Објавено во: Финансии 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Не се надзира крај на потонувањето на вредноста на компанијата во сопственост на Гаутам Адани.

Третиот најбогат човек во светот до неодамна не успеа да ги убеди инвеститорите дека тврдењата на американската компанија Хинденбург Рисрч за сериозни проблеми во финансиското работење на неговите компании се неосновани.

Како што објави Ројтерс, за само три дена вредноста на компаниите во сопственост на Гаутам Адани потона за речиси 70 милијарди долари. Овој Индиец, според индексот на милијардери на Блумберг, од минатонеделното трето место падна на седмото место со имот од 92,7 милијарди долари.

Тешка загуба

Штрајкот на Хинденбург Рисрч, самопрогласена компанија за финансиска форензика, ја намали вредноста на Адани Ентерпрајз - предводник на деловната империја на Адани - за дополнителни 2,5 проценти.

Сепак, другите компании вчера доживеаја уште посилна загуба. Адани Трансмисион, Адани Тотал Гас, Адани Грин Енерџи, Адани Пауер, Адани Вилмар и пристаништата и Специјалната економска зона Адани изгубија меѓу 4,2 и 20 отсто во цената. За потсетување, минатата недела Hindenburg Research објави извештај за деловната империја на Адани во кој тврди дека нивото на долгот на нејзините компании е причина за загриженост и го покрена прашањето за користење сметки во даночните раеви, како што е Маурициус.

Хинденбург најави и дека поради ова очекува вредноста на компаниите на Адани да падне и затоа зазеде краток став. Со други зборови, тој се обложи на падот на цените на акциите и очекува да оствари милионски профит.

По објавувањето на извештајот, Адани изјави дека обвинувањата се целосно неосновани и најави дека ќе го тужи „финансискиот Шерлок Холмс“ од Њујорк.

Дотолку повеќе што извештајот дојде само три дена пред Адани Ентерпрајс да планира да започне со претплата за дополнителни акции во она што требаше да биде најголемата секундарна јавна понуда во Индија вредна 2,5 милијарди долари.

Нема интерес

Сепак, извори на Ројтерс тврдат дека извештајот на Хинденбург го привлече вниманието на индискиот финансиски регулатор. Тоа тврдење не е официјално потврдено. Како што сега стојат работите, големите институционални и странски инвеститори не покажуваат преголем интерес за акциите на „Адани ентерпрајс“. Акцијата се тргува по 2686 рупии, што е речиси 14 отсто пониско од цената во долниот опсег. Адани Груп за Ројтерс во саботата изјави дека претплатата на акциите се одвива според планот.

Сепак, банкарите тврдат дека рокот за регистрација на акциите може да биде продолжен и по 31 јануари. Индиската регулатива бара најмалку 90 отсто од акциите да бидат запишани за да биде валидна јавната понуда. Хинденбург рече дека реакцијата на инвеститорите на берзата „во голема мера ги потврдува наодите од нашиот извештај“.

Адани ја основа својата деловна групација во 1988 година, почнувајќи со трговија со суровини. Денес, неговата империја се протега од пристаништа и аеродроми до рударство и обновлива енергија. Патем, Адани е роден во државата Гуџарат, од каде што потекнува и премиерот Нарендра Моди.

Водечката индиска опозициска Конгресна партија честопати обвинуваше група милијардери, меѓу кои е и Адани, дека добива повластен третман од владата на Моди.


Извор: пословни.хр

фото: youtube screenshot

Можеби ќе ве интересира

Еве колку би заработиле сега да сте вложеле 1.000 долри во Кока Кола во исто време како и Ворен Бафет

Еве колку би заработиле сега да сте вложеле 1.000 долри во Кока Кола во исто време како и Ворен Бафет

ЌЕ СЕ ДЕЛАТ НОВИ 11,3 МИЛИОНИ ЕВРА ОД СТЕЧАЈНАТА МАСА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА - ќе земаат „заглавени“ фирми, но и физички лица со повластени камати

ЌЕ СЕ ДЕЛАТ НОВИ 11,3 МИЛИОНИ ЕВРА ОД СТЕЧАЈНАТА МАСА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА - ќе земаат „заглавени“ фирми, но и физички лица со повластени камати

Со златните монети од УНИБанка купуваме дел од историјата а ја осигуруваме иднината!

Со златните монети од УНИБанка купуваме дел од историјата а ја осигуруваме иднината!

ПО ПАДОТ НА CREDIT SUISSE - Претседателот на Саудиската национална банка поднесе оставка

ПО ПАДОТ НА CREDIT SUISSE - Претседателот на Саудиската национална банка поднесе оставка

ФАКТОР НАПРАВИ ГРУБА ПРЕСМЕТКА: Еве колку ќе чини моралното менување документи заради Преспанскиот договор со новите поскапувања!

ФАКТОР НАПРАВИ ГРУБА ПРЕСМЕТКА: Еве колку ќе чини моралното менување документи заради Преспанскиот договор со новите поскапувања!

ЛУЃЕТО ЈА МРАЗАТ ИНФЛАЦИЈАТА ПОВЕЌЕ ОТКОЛКУ ГУБЕЊЕ НА РАБОТНИТЕ МЕСТА - директор од ФЕД објасни зошто мора да ги зголемуваат каматите

ЛУЃЕТО ЈА МРАЗАТ ИНФЛАЦИЈАТА ПОВЕЌЕ ОТКОЛКУ ГУБЕЊЕ НА РАБОТНИТЕ МЕСТА - директор од ФЕД објасни зошто мора да ги зголемуваат каматите

АНАЛИТИЧАРИ: ДА БИДЕМЕ НА ЈАСНО, ДОЈЧЕ БАНК НЕ Е НОВИОТ КРЕДИТ СВИС - паниката треба да се смири

АНАЛИТИЧАРИ: ДА БИДЕМЕ НА ЈАСНО, ДОЈЧЕ БАНК НЕ Е НОВИОТ КРЕДИТ СВИС - паниката треба да се смири

СРПСКИ СТАРТАП ГО ПРЕЖИВЕА КОЛАПСОТ НА СВБ, ЗА МАЛКУ ЌЕ ОСТАНЕА БЕЗ НИШТО - еве низ што се мораа да поминат

СРПСКИ СТАРТАП ГО ПРЕЖИВЕА КОЛАПСОТ НА СВБ, ЗА МАЛКУ ЌЕ ОСТАНЕА БЕЗ НИШТО - еве низ што се мораа да поминат

ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ДОЈЧЕ БАНК - вознемирените инвеститори бараат посигурни „брегови“

ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ДОЈЧЕ БАНК - вознемирените инвеститори бараат посигурни „брегови“