28 Септември, 2022
0.0326

За повеќе од еден процент скокна цената на нафтата

Објавено во: Економија 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Денеска скокнаа цените на нафтата. Тие се зголемија за повеќе од еден процент откако Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја зголеми својата прогноза за раст на побарувачката на нафта оваа година.

На американската берза барел се тргуваше поскапо за 1,45 долари, на 93,38 долари.

На лондонската берза цената се зголеми за 1,29 долари, на 98,69 долари во однос на претходниот трговски ден. 

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) ја намали прогнозата за растот на светската побарувачка за нафта во четвртиот квартал 2022 година поради економското влијание на руската војна во Украина, високата инфлација и мерките за спречување ширењето на коронавирус.

ОПЕК очекува побарувачката на нафта да се зголеми за 3,1 милиони барели дневно во 2022 година, што е за 260.000 барели дневно помалку од претходната прогноза. 

Од ден на ден се менува и цената на нафтата. Претходно, кога Украина го прекина транзитот за Европа, цените на нафтата скокнаа. 

Можеби ќе ве интересира

АКО НЕ СЕ ОБЕЗБЕДИ ГАС ОД СРБИЈА, ТОПЛАНИТЕ ЌЕ РАБОТАТ НА МАЗУТ - советникот на Владата за енергетика ветува парно за скопјани на 15 октомври

АКО НЕ СЕ ОБЕЗБЕДИ ГАС ОД СРБИЈА, ТОПЛАНИТЕ ЌЕ РАБОТАТ НА МАЗУТ - советникот на Владата за енергетика ветува парно за скопјани на 15 октомври

Генерали Инвестментс: Внимателно, неизвесноста и нестабилноста на пазарите се високи

Генерали Инвестментс: Внимателно, неизвесноста и нестабилноста на пазарите се високи

Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“

Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“

Владата ќе набавува централа што ќе произведува струја од дизел

Владата ќе набавува централа што ќе произведува струја од дизел

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за законски измени: Комуналните претпријатија, училиштата и болниците не смеат да плаќаат струја на слободен пазар

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за законски измени: Комуналните претпријатија, училиштата и болниците не смеат да плаќаат струја на слободен пазар

ССМ: ИНСПЕКТОРИ ВО КОНТРОЛА НА ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА, стотина фамилии без егзистенција

ССМ: ИНСПЕКТОРИ ВО КОНТРОЛА НА ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА, стотина фамилии без егзистенција

Владиниот советник Виктор Андонов открива: Гасот ќе го купиме од Србија

Владиниот советник Виктор Андонов открива: Гасот ќе го купиме од Србија

Зошто Путин сака да го разнесе Северен тек?

Зошто Путин сака да го разнесе Северен тек?

Мапирање на ИТ индустријата во Македонија: Кој е најпопуларен програмски јазик?

Мапирање на ИТ индустријата во Македонија: Кој е најпопуларен програмски јазик?