20 Мај, 2024
0.0252

За овие професии дневницата достигнува и над 200 евра: Можете да ги работите и од дома

Објавено во: Економија 21 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Според истражувањето спроведено од Upwork минатата година, бројот на хонорарци во САД минатата година достигна највисоко ниво на сите времиња, скокајќи од 60 на 64 милиони луѓе...

Се повеќе Американци се занимаваат со хонорарци, а како што расте побарувачката за независни работници, така се зголемуваат и многуте можности за дополнителен приход.

Според истражувањето спроведено од Upwork минатата година, бројот на хонорарци во САД минатата година достигна највисоко ниво на сите времиња, скокајќи од 60 на 64 милиони луѓе.

Оние кои избраа флексибилен модел на работа во 2023 година сочинуваа вкупно 38 отсто од работната сила во САД и придонесоа со 1,27 трилиони долари во американската економија.

Компаниите се повеќе се потпираат на хонорарците за да заштедат на бројот на вработени и трошоците за недвижен имот, изјави за CNBC Јоав Хорнунг, шеф за вертикален маркетинг и иновации во Fiverr.

Извештајот на MBO Partners од октомври 2023 година покажа дека хонорарците можат да достигнат дури и шестцифрени плаќања.

Бројот на хонорарци кои заработуваат 100.000 долари или повеќе годишно порасна за 53 проценти помеѓу 2021 и 2023 година.

Сепак, услугите за кои луѓето ангажираат хонорарци постојано се менуваат и тие бараат најдобри можности за заработка според нивните вештини.

Freelancer.com идентификуваше пет работни места на побарувачката за работа од дома врз основа на повеќе од 250.000 огласи објавени во нејзината база на податоци помеѓу јануари и март.

Можете да заработите повеќе од 100 долари (93,75 евра) на час извршувајќи ги овие работи:

1. Програмирање

Просечна плата за час: 250 долари (234,38 евра)

2. Развој и управување со е-трговија

Просечна плата за час: 250 долари (234,38 евра)

3. Графички дизајн

Просечна плата за час: 140 долари (131,25 евра)

4. Конвертирање на аудио во текст

Просечна саатница: 200 долари (187,50 евра)

5. Креативно пишување

Просечна плата за час: 140 долари (131,25 евра)

Додека кодирањето, програмирањето и другите технолошки вештини се долго барани хонорарни услуги, побарувачката за експерти за е-трговија „експлодира“ во последниве месеци, рече Себастијан Сиселес, меѓународен потпретседател на Freelancer.com.

Глобалниот пазар на е-трговија постојано расте во последните неколку години, а тој тренд беше забрзан за време на пандемијата на коронавирус кога сè повеќе компании мораа да се префрлат на онлајн бизнис модели.

Тоа ја поттикна побарувачката за други хонорарни услуги поврзани со водење на страница за е-трговија, посочува Siseles, вклучувајќи дизајн на кориснички интерфејс и пишување копии.

Хонорарните работни места може да траат поинаку: дел од ден, недела, месец, година или дури и подолго. Некои од нив се плаќаат на час, а други може да имаат фиксна цена на проектот.

Како хонорарен работник, можете да се истакнете со креирање на дигитално портфолио кое потоа можете да го споделите со потенцијалните клиенти.

Ако сакате да работите како хонорарен преведувач, тогаш размислете за создавање профил на Upwork, Freelancer.com, Fiverr, TaskRabbit или на друга веб-страница за објавување работни места на хонорарен.


Извор:  poslovni.hr

ФОТО: Freepik

Можеби ќе ве интересира

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

ВАЖНА ОДЛУКА НА РЕГУЛАТОРНА- ВАЖИ И ЗА ДИЗЕЛАШИ И ЗА БЕНЗИНЦИ: По полноќ поевтинуваат сите горива, еве ги новите цени

ВАЖНА ОДЛУКА НА РЕГУЛАТОРНА- ВАЖИ И ЗА ДИЗЕЛАШИ И ЗА БЕНЗИНЦИ: По полноќ поевтинуваат сите горива, еве ги новите цени

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

Адвокатска комора на Македонија: Членот 368 од Законот за облигациони односи е спротивен на уставот и ги прекршува човековите права, неопходно е решение

Адвокатска комора на Македонија: Членот 368 од Законот за облигациони односи е спротивен на уставот и ги прекршува човековите права, неопходно е решение

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА - нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА - нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

ФАКТОР АНАЛИЗА: Прават милиони евра од цевки и камен

ФАКТОР АНАЛИЗА: Прават милиони евра од цевки и камен

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген