23 Јули, 2024
0.0317

ЗА ОВАА ВЕШТИНА НА ПАЗАРОТ СААТНИНАТА ОДИ ДО 150 ЕВРА: Еве која е најбараната на пазарот на трудот

Објавено во: Финансии 18 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Меѓу најбараните вештини оваа година беа маркетингот на социјалните мрежи, сметководството и виртуелната помош.

Хонорарната платформа Upwork неодамна објави листа на најбарани вештини на пазарот на труд за 2024 година врз основа на заработката од хонорарците.

За да ја состават листата, експертите на Upwork анализираа кои вештини од година во година стануваат се побарани на пазарот на труд, а кои ја губат популарноста, изјави за CNBC Маргарет Лилани, потпретседател на компанијата за испорака на таленти.

Меѓу најбараните вештини беа маркетингот на социјалните мрежи, сметководството и виртуелната помош, а оваа година особено се бараше анализа на податоци.

Инаку, аналитичарите на податоци ги проучуваат необработените деловни податоци, вклучително и продажбата, сообраќајот на веб-страниците и регулаторните ризици, и извлекуваат увид за тоа како да се подобри работењето на компанијата.

Нивната работа има големо влијание врз деловните процеси, вели Вики Салеми, експерт за регрутирање во Monster. Таквите експерти обично имаат диплома по компјутерски науки или статистика или имаат завршено онлајн курс преку универзитет, Google или Coursera.

Тие наплаќаат до 156 евра на час за нивната експертиза на Upwork.

Анализата на податоците е вештина која континуирано се развива, особено со неодамнешниот бум на вештачката интелигенција (ВИ).

Иако оваа вештина не е нова на пазарот на трудот, денес таа се сведува на „употреба на вештачка интелигенција за пронаоѓање подлабоки, побрзи и пошироки увиди“ за бизнисот, објаснува Лилани.

Како резултат на тоа, најдобрите аналитичари на податоци на пазарот се оние кои знаат како вешто да ги користат можностите на алатките за вештачка интелигенција кои „се развиваат со луда брзина“ во нивната работа, заклучи таа.


Можеби ќе ве интересира

ОБРАЗОВАНИЕ И УМЕТНОСТ СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА ПЛАТАТА - просекот надминува 40 илјади денари

ОБРАЗОВАНИЕ И УМЕТНОСТ СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА ПЛАТАТА - просекот надминува 40 илјади денари

ДУРИ 45 ГОДИНИ СТАЖ ЗА ПЕНЗИЈА ОД САМО 1.200 ЕВРА: Зошто пензиите се ниски во Германија?

ДУРИ 45 ГОДИНИ СТАЖ ЗА ПЕНЗИЈА ОД САМО 1.200 ЕВРА: Зошто пензиите се ниски во Германија?

ДОНЕСУВААТ ДОБРА ЗАРАБОТКА: Кои се најпопуларните сезонски работни места?

ДОНЕСУВААТ ДОБРА ЗАРАБОТКА: Кои се најпопуларните сезонски работни места?

КОЛКУ Е БОГАТА КАМАЛА ХАРИС, НОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД? „Има многу пари, но можеше да биде уште побогата доколку попаметно инвестираше“

КОЛКУ Е БОГАТА КАМАЛА ХАРИС, НОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД? „Има многу пари, но можеше да биде уште побогата доколку попаметно инвестираше“

СЕ ОГЛАСИ НЛБ ЗА КРЕВАЊЕТО НА ПОНУДАТА ЗА АКВИЗИЦИЈА НА АДИКО БАНКА - влезот на хрватскиот пазар би бил корисен за клиентите

СЕ ОГЛАСИ НЛБ ЗА КРЕВАЊЕТО НА ПОНУДАТА ЗА АКВИЗИЦИЈА НА АДИКО БАНКА - влезот на хрватскиот пазар би бил корисен за клиентите

Димитриеска Кочоска најавува одземање на лиценца за приредување игри на среќа на две друштва, еве што кажа за штетите врз буџетот

Димитриеска Кочоска најавува одземање на лиценца за приредување игри на среќа на две друштва, еве што кажа за штетите врз буџетот

КОЛКУ ЧИНИ ОДМОРОТ ВО ЗЕМЈИТЕ КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ НАЈЧЕСТО ОДАТ? Албанија е најевтина

КОЛКУ ЧИНИ ОДМОРОТ ВО ЗЕМЈИТЕ КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ НАЈЧЕСТО ОДАТ? Албанија е најевтина

ЗА ОСТАВЕН ПЕШКИР НА ПЛАЖА, КАЗНИТЕ СЕ ПРЕСОЛЕНИ: Еве каде во околината ова се казнува

ЗА ОСТАВЕН ПЕШКИР НА ПЛАЖА, КАЗНИТЕ СЕ ПРЕСОЛЕНИ: Еве каде во околината ова се казнува

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници