11 Декември, 2023
0.0213

ЗА ЕДЕН ЧАС ЧИСТЕЊЕ 25 ЕВРА: Луѓето шокирани од саатницата на чистачката: „Јас мојата ја плаќам 30 евра на час! И реков да ми најде тезга!“

Објавено во: Финансии, Балкан 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Покрај тоа што е физички напорна, работата на хигиеничарка може да биде и многу непријатна.

Тоа е работа која најчесто функционира по препорака, бидејќи повеќето луѓе едноставно сакаат да знаат кого пуштаат во куќата и дали можат да и веруваат на таа личност.

Дали заработуваат на час или на метар квадратен, поради зголемената побарувачка, а во согласност со општиот пораст на цените си дозволија да ги зголемат цените.

На социјалната мрежа Х сега почна дискусија за саатницата, приказната ја започна жена која живее во Германија, а потоа се вклучија и други луѓе од различни краеви на светот кои ги споделија своите искуства.

„Една моја пријателка која чисти куќи ме замоли да и препорачам другарка која исто така чисти. Таа бара 25 евра на час. Јас и реков да ми најде тезга за тие пари, многу си имала долгогодишно студирање и работно искуство.Мислам дека се навреди“, напиша еден корисник на мрежата „Х“.

По оваа објава следеше дискусија за цената, дали е прескапа или пак треба да се наплаќа повеќе за ваква работа.

„Мислам дека тоа е повеќе од фер цена. Ако се потребни пет часа за некого за да се доведе нивото на хигиена во просторот за живеење на прифатливо ниво, тогаш нека чини 125 евра“, е еден од коментарите.

И една жена од Италија и ги сподели своите информации.

„Во мојата средина во Италија, речиси секоја жена има помош најмалку четири часа неделно и никој не плаќа повеќе од 12 евра. До неодамна, многу помалку 8-10 часа. И многу е тешко да се најде бидејќи немаат време, се убиваат со работа што е можно повеќе приватно а што со ординации и слично“, напиша таа.

Еден изјави дека повеќе се исплати да се вработи жена од Србија.

„Повеќе ми се исплати да донесам жена од Србија, да и дадам 500 евра за еден месец, стан и храна за три месеци. наведено.

„Мојата пријателка одеше во Швајцарија за 400 евра месечно за да ги чува децата, имаше стан и храна, тоа не се смешни пари, затоа што плаќаш за храна и хигиена на тој човек, користиш струја, а тој човек не плаќа тоа“, вели еден од коментарите.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари