26 Февруари, 2021
0.0213

ЗА БРНАБИЌ ФАЈЗЕР- за Дачиќ и Вулин руската Спутник V

Објавено во: Балкан 06 Јануари, 2021

Откако премиерката на Србија Ана Брнабиќ ја прими фајзеровата вакцина, двајца високи функционери од таа земја денеска ќе ја примат руската вакцина против коронавирусот. Според соопштението на Владата на Србија, претседателот на Собранието, Ивица Дачиќ и министерот за внатрешни работи Александар Вулин, денеска ќе се вакцинираат со „Спутник V“.

Тие ќе бидат вакцинирани на Институтот за вирологија, вакцини и серуми „Торлак“ во 11:00 часот.

Како што беше претходно најавено, оваа недела 2.400 граѓани ќе примат дози од руската вакцина против коронавирус.

Вакцинацијата во Србија стартуваше на крајот на декември кога пристигна првата доза од вакцината на Фајзер, а ја примија премиерката Ана Брнабиќ, министерката за труд и социјална политика Дарија Кисиќ Тепавчевиќ и членот на кризниот штаб и епидемиологот Предраг Кон.

Вакцинацијата на здравствените работници во Србија почна вчера, а првите кои ја примија беа медицинските лица во Клиничкиот центар на Србија.

Можеби ќе ве интересира

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“