09 Август, 2022
0.0297

Вучиќ вели дека ќе има напад на северот на Косово до 1 октомври

Објавено во: Балкан 29 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Српскиот претседател Александар Вучиќ тврди дека се планира општ напад на северот на Косово. 

Toj вечерва изјави дека владата на Косово дала рок за пререгистрација на српските регистарски таблички до крајот на септември, што значи, како што рече, дека планираат генерален напад на северот на Косово најдоцна до 1 октомври. 

„Ја имаме петтата земја која го повлече признавањето и чекаме да влезат во процедура во која било организација за да ви го покажаме тоа“, додаде претседателот. 

Кажа дека Американците се најмалку арогантни во однос на сите други. 

„Тие се целосно поддржани од Велика Британија и Германија и другите земји од Квинта. Донесоа две одлуки, едната за ускратување на правото за влез со лични карти, каде што тие ќе воведат хартии со кои можете да влезете. Втората одлука е насочена кон протерување на Србите од северот на Косово, да се направи нова ‘Бура’, каде што во рок од два месеци сакаат да ги убедат Србите да се пријават под албанските таблички на РКС, веројатно ќе делат летоци, памфлети, знаете како се правело во Втората светска војна, па ќе ги убедат Србите, ако не ги убедат, тогаш ќе крадат таблички и возила. Колку Срби ќе преживеат тогаш, не ги интересира ниту ги интересира“, рече Вучиќ.

За Бриселскиот договор кажа дека косовските Албанци ништо не исполниле. 

фото Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА: Возачот на полскиот автобус имал 72 години

ДЕТАЛИ ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА: Возачот на полскиот автобус имал 72 години

Албин Курти вели дека има опасност од војна меѓу Косово и Србија

Албин Курти вели дека има опасност од војна меѓу Косово и Србија

ЛУЃЕТО БЕА СВЕСНИ ДЕКА УМИРААТ, НЕКОИ БЕА БЕЗ КОЖА НА ЛИЦАТА: Преживеана патничка во страшна несреќа во Хрватска сведочи за кобните моменти

ЛУЃЕТО БЕА СВЕСНИ ДЕКА УМИРААТ, НЕКОИ БЕА БЕЗ КОЖА НА ЛИЦАТА: Преживеана патничка во страшна несреќа во Хрватска сведочи за кобните моменти

ГРАЃАНИТЕ СЕ РЕВОЛТИРАНИ, инцидентот во кој загина малата Јонада иницираше нови протести

ГРАЃАНИТЕ СЕ РЕВОЛТИРАНИ, инцидентот во кој загина малата Јонада иницираше нови протести

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова