05 Март, 2024
0.0245

ВУЧИЌ СЕ ПОФАЛИ: Oбезбедивме струја и гас, луѓето да се шетаат по дома по гаќи и маици

Објавено во: Балкан 17 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Обезбедивме струја и гас граѓаните по гаќи и маици да се шетаат дома, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. 

Вучиќ изјави дека во средата се потрошени 11 милиони кубни метри гас и 2,6 милиони кубни метри гас од резервите лоцирани во Унгарија, пренесе Н1.

Вучиќ рече дека се работи за голема потрошувачка на температура од 15 степени.

„Успеавме да обезбедиме луѓето да имаат и струја и гас, да се шетаат по дома со гаќи и маици, никој да не носи џемпер, бидејќи температурите се 22 и 23 степени или 25 степени“, рече Вучиќ.

Но, вели дека наидува на отпор кога државата одлучува да работи некаде на ветерници и соларни електрани.

Македонија и Србија се блиску до договор гас за струја. Идејата е Србија да и дава гас на Македонија, а во замена за тоа да добива струја со која би ги покрила недостатоците во јужниот дел.

фото Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

БЛИЦ ДОЗНАВА: Еве како изгледал животот на младиот брачен пар од Нови Сад кој се самоуби заедно со децата

БЛИЦ ДОЗНАВА: Еве како изгледал животот на младиот брачен пар од Нови Сад кој се самоуби заедно со децата

„ЉУБОВ МОЈА, ЌЕ БИДЕ ТАКА КАКО ШТО ТИ САКАШЕ“ - мајка на момче убиено во Рибникар објави потресна порака за неговиот 15 роденден

„ЉУБОВ МОЈА, ЌЕ БИДЕ ТАКА КАКО ШТО ТИ САКАШЕ“ - мајка на момче убиено во Рибникар објави потресна порака за неговиот 15 роденден

ЕВЕ ЗА КОЈ ИЗНОС РАБОТАТ СТРАНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА: Сумата е смешна, дури е под минималната

ЕВЕ ЗА КОЈ ИЗНОС РАБОТАТ СТРАНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА: Сумата е смешна, дури е под минималната

ВИРУСОТ КОЈ МОМЕНТАЛНО ЦИРКУЛИРА ПРЕДИЗВИКУВА ТРАЈНА СЛАБОСТ, НО И НЕШТО МНОГУ ПОЛОШО: Инфектологот Делиќ, „може да повраќате крв“

ВИРУСОТ КОЈ МОМЕНТАЛНО ЦИРКУЛИРА ПРЕДИЗВИКУВА ТРАЈНА СЛАБОСТ, НО И НЕШТО МНОГУ ПОЛОШО: Инфектологот Делиќ, „може да повраќате крв“

ОВА СЕ „БАЛКАНСКИТЕ МАЛДИВИ“: Тука живеат само двајца

ОВА СЕ „БАЛКАНСКИТЕ МАЛДИВИ“: Тука живеат само двајца

„ГО РАЗВИВТЕ ТАЛЕНТОТ ЗА УБИВАЊЕ КАЈ ВАШЕТО ДЕТЕ“: Адвокат на семејството на една од жртвите на Коста, за судењето и родителите

„ГО РАЗВИВТЕ ТАЛЕНТОТ ЗА УБИВАЊЕ КАЈ ВАШЕТО ДЕТЕ“: Адвокат на семејството на една од жртвите на Коста, за судењето и родителите

Во Пловдив се празнуваше бугарски национален празник со руски знамиња

Во Пловдив се празнуваше бугарски национален празник со руски знамиња

Официјално: Во Белград ќе има прегласување

Официјално: Во Белград ќе има прегласување

Стара пруга во БИХ ќе се претвори во велосипедска патека

Стара пруга во БИХ ќе се претвори во велосипедска патека