10 Јуни, 2023
0.0234

Вучиќ потврди дека Албанци изболе млад Србин во Витина

Објавено во: Балкан 03 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека на Косово е избодено 20-годишно момче.

Вели дека косовскиот премиер Албин Курти поттикнува омраза. 

„Еве момче, млад човек, 20 години, Ѓузиќ Бобан беше прободен со нож во рамото од двајца Албанци во селото Могила, општина Витина. Сега тоа се случи. Ова е омразата што режимот на Курти ја промовира против Србите. И на ова, се плашам, нашите западни партнери ќе реагираат со смирување на двете страни. Ова се слики од две убодни рани во пределот на рамото“, прикажал Вучиќ.

На Косово, во последно време имаше серија напади врз Србите. 

На Бадник и Божиќ, Албанци повредија Срби. Едно дете заврши во болница, со прострелна рана, а брат му исто така имаше повреда, но не го задржаа во болница. Група Албанци нападнала Србин кој се враќал од црква на Божиќ. 

Над 300 напади на Србите имало откако Курти е на власт, а никој не одговарал. 

Сега Курти има неколку услови за да дозволи формирање на Заедница на српски општини. Вучиќ рече дека тоа е срамота. 

Можеби ќе ве интересира

Пет работници загинаа во фабрика за ракети во Турција

Пет работници загинаа во фабрика за ракети во Турција

Обвинителство: Бојко Борисов лично ги дал парите за куќата во Барселона

Обвинителство: Бојко Борисов лично ги дал парите за куќата во Барселона

Поради громови испукаа стаклата на автомобили во Белград

Поради громови испукаа стаклата на автомобили во Белград

Оштетени се кафулиња и дуќани во експлозија во Косовска Митровица

Оштетени се кафулиња и дуќани во експлозија во Косовска Митровица

Вјоса Османи: Вучиќ на повеќето состаноци е вистински крал на драмата

Вјоса Османи: Вучиќ на повеќето состаноци е вистински крал на драмата

Дали Курти ќе прифати Заедница на српски општини?

Дали Курти ќе прифати Заедница на српски општини?

Момчиња истепале дете од Кина во српско училиште, тоа донело нож

Момчиња истепале дете од Кина во српско училиште, тоа донело нож

Косово да им попушти на Србите или ќе трпи последици

Косово да им попушти на Србите или ќе трпи последици

НА КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ НАДЕЖ ЗА ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Еве што велат блаканските метеоролози

НА КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ НАДЕЖ ЗА ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Еве што велат блаканските метеоролози