23 Јули, 2024
0.0303

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

Објавено во: Свет 21 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Работниците на Дизни ја тужат компанијата за отштета откако им било кажано да се преселат низ целата земја за проект кој подоцна бил откажан.

Во предложената колективна акција, тие го обвинуваат медиумскиот гигант дека погрешно ги претставил своите планови кога објави во 2021 година дека ќе отвори нов кампус од 1 милијарда долари за вработените во тематскиот парк во Флорида.

Фирмата им порача на околу 2.000 луѓе во Калифорнија да се преселат или да дадат отказ. Но, помалку од две години подоцна, компанијата го смени курсот.

Во жалбата се вели дека работниците се потпирале на тврдењата на Дизни кога се преселиле, правејќи големи трошоци за движење додека продавале семејни домови и купувале нови.

„Овие луѓе се навистина фрустрирани од нивните околности“, рече адвокатот Џејсон Лор, кој ги застапува работниците.

Дизни одби да ја коментира тужбата, која ја поднесоа двајца вработени Марија де ла Круз, потпретседател за дизајн на производи и Џорџ Фонг, креативен директор за дизајн на производи.

Компанијата се предомисли за кампусот на езерото Нона во 2023 година, откако Боб Ајгер се врати да го води гигантот, брзо тргнувајќи во голема акција за намалување на трошоците, пишува Би-Би-Си.

Таа, исто така, следи по битката меѓу Дизни и гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, околу односот на компанијата со државата.

Корпоративното возење на ролеркостер што го вклучуваше проектот се совпадна со наглото зголемување на цените на становите во САД и стапките на хипотека, фактори што ги направија Американците сè повеќе да не сакаат да се преселат на работа.

Во тужбата се наведува дека првичните планови на Дизни ги зголемиле цените на куќите во областа откако го откажал проектот. Некои во Дизни претпочитаа да дадат оставка, други решија да чекаат, особено откако компанијата ги информираше дека проектот ќе биде одложен, според тужбата.

Но, околу 250 луѓе се согласија да се движат во временската рамка што компанијата првично ја постави, според жалбата.

Фонг го продаде својот дом од детството за да се пресели во Флорида. Од неговото враќање во Калифорнија оваа година, тој живее во помала куќа.

Во тужбата се наведува дека Дизни „не успеал правично да му ја надомести штетата што ја претрпел и ќе ја претрпи“, но тој се согласил на трансферот бидејќи сфатил дека неговата безбедност на работното место зависи од тоа.

Откако тужбата беше поднесена во Врховниот суд на округот Лос Анџелес оваа недела, многу други изразија интерес, рече Лор.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

АТЕНТАТОТ НА ТРАМП Е НАЈГОЛЕМОТ ОПЕРАТИВЕН НЕСУПЕХ НА ТАЈНАТА СЛУЖБА: Директорката Кимберли Читл поднесе оставка

АТЕНТАТОТ НА ТРАМП Е НАЈГОЛЕМОТ ОПЕРАТИВЕН НЕСУПЕХ НА ТАЈНАТА СЛУЖБА: Директорката Кимберли Читл поднесе оставка

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

НЕТФЛИКС РАЗВИВА НАД 80 ИГРИ: Платформата планира да лансира по една секој месец

НЕТФЛИКС РАЗВИВА НАД 80 ИГРИ: Платформата планира да лансира по една секој месец

„И ПОКРАЈ ОГРОМНИОТ ПРИТИСОК“ Сијарто: Словачка ја поддржа мировната иницијатива на Унгарија и го налути Борел

„И ПОКРАЈ ОГРОМНИОТ ПРИТИСОК“ Сијарто: Словачка ја поддржа мировната иницијатива на Унгарија и го налути Борел

„ГОНЕВ КРИМИНАЛЦИ, ДОБРО ГИ ЗНАМ МОМЦИТЕ КАКО ТРАМП“: Камала Харис ја започна кампањата, прв говор во изборниот штаб

„ГОНЕВ КРИМИНАЛЦИ, ДОБРО ГИ ЗНАМ МОМЦИТЕ КАКО ТРАМП“: Камала Харис ја започна кампањата, прв говор во изборниот штаб

КАМАЛА ХАРИС ГО ОДРЖА СВОЈОТ ПРВ ЈАВЕН НАСТАП И ГО ВОЗВИШИ БАЈДЕН: „Ги надмина дури и оние кои служеа по два мандати“

КАМАЛА ХАРИС ГО ОДРЖА СВОЈОТ ПРВ ЈАВЕН НАСТАП И ГО ВОЗВИШИ БАЈДЕН: „Ги надмина дури и оние кои служеа по два мандати“

ШТО СЀ ЌЕ ДОНЕСЕ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БАЈДЕН - тензиите растат, а геополитичките предизвици стануваат сѐ поголеми

ШТО СЀ ЌЕ ДОНЕСЕ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БАЈДЕН - тензиите растат, а геополитичките предизвици стануваат сѐ поголеми

Камала Харис: Првата жена и првиот црн потпретседател на САД, демократскиот кандидат за претседател

Камала Харис: Првата жена и првиот црн потпретседател на САД, демократскиот кандидат за претседател

„БАЈДЕН СО НЕТРПЕНИЕ ГО ЧЕКА КРАЈОТ НА СВОЈОТ МАНДАТ“: Камала Харис беше поддржана од претседателите на Демократската партија во сите 50 држави

„БАЈДЕН СО НЕТРПЕНИЕ ГО ЧЕКА КРАЈОТ НА СВОЈОТ МАНДАТ“: Камала Харис беше поддржана од претседателите на Демократската партија во сите 50 држави