22 Март, 2023
0.0286

ВООРУЖЕН НАПАД ВО БРИСЕЛ, ХАОС КАЈ ЕВРОПСКИТЕ ИНСТИТУЦИИ: Маж нападна луѓе со нож, има и ранети (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 30 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Во метро станицата Шуман во бриселскиот кварт во близина на седиштето на европските институции вечерва се случи крвав инцидент кога маж со нож ги нападнал присутните.

Неколку лица се повредени, но полицијата брзо успеала да го уапси насилникот.

Човекот го започнал нападот со нож додека бил во вагон во метрото пред да истрча низ станицата обидувајќи се да ги нападне присутните, изјавија неколку очевидци. Еден млад човек е тешко повреден, а неколку од нив се здобиле со полесни расекотини. На местото веднаш пристигнале бројни полицајци и две возила на брза помош.

Човекот не бил на списокот за следење на Единицата за координација за анализа на закани, која ги следи терористичките активности во Белгија и не е познат на разузнавачките служби на Државната безбедност. Како таков, веројатно може да се исклучи терористички акт, пишува brusselstimes.

Врз основа на однесувањето на мажот, набљудувачите шпекулираа дека тој страда од психолошки проблеми. Во меѓувреме, персоналот кој работи во Европската комисија доби безбедносно предупредување да ја избегне областа на метро станицата Шуман.

Станицата во моментов е затворена по наредба на полицијата, а метрото е во прекин, соопшти бриселското јавно сообраќајно претпријатие СТИБ.


Можеби ќе ве интересира

Жртви и над 150 повредени во земјотресот во Авганистан

Жртви и над 150 повредени во земјотресот во Авганистан

(ВИДЕО) Земјотрес во Авганистан ги потресе и Пакистан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Индија

(ВИДЕО) Земјотрес во Авганистан ги потресе и Пакистан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Индија

БАБА ЈА ПРОДАВА КУЌАТА ВО КОЈА ЖИВЕЕЛА 102 ГОДИНИ: Ja купила за 200 фунти, а сега може да добие 200.000 евра

БАБА ЈА ПРОДАВА КУЌАТА ВО КОЈА ЖИВЕЕЛА 102 ГОДИНИ: Ja купила за 200 фунти, а сега може да добие 200.000 евра

Захарова: Некогаш убавата вестерн „градина“ целосно избледе, можеби им недостига руско ѓубриво

Захарова: Некогаш убавата вестерн „градина“ целосно избледе, можеби им недостига руско ѓубриво

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелашите и бензинците

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелашите и бензинците

НЕКОГАШ НА ВРВОТ НА СВЕТОТ, ДЕНЕС ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР - Путин и Трамп во судир со законите

НЕКОГАШ НА ВРВОТ НА СВЕТОТ, ДЕНЕС ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР - Путин и Трамп во судир со законите

НАД 200 ЛУЃЕ УАПСЕНИ ВО ПАРИЗ - Изгласаната доверба во владата на Макрон поттикна нови протести (Видео)

НАД 200 ЛУЃЕ УАПСЕНИ ВО ПАРИЗ - Изгласаната доверба во владата на Макрон поттикна нови протести (Видео)

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? Еве кои земји немаат обврска да го уапсат

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? Еве кои земји немаат обврска да го уапсат

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ЗАЛОЖНИШТВО КАЈ ЏИХАДИСТИТЕ, ВЧЕРА КОНЕЧНО ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Американски хуманитарец бил киднапиран во 2016 година!

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ЗАЛОЖНИШТВО КАЈ ЏИХАДИСТИТЕ, ВЧЕРА КОНЕЧНО ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Американски хуманитарец бил киднапиран во 2016 година!