05 Март, 2024
0.0222

Во селото Бањска се уапсени уште двајца Срби

Објавено во: Балкан 26 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Ново апсење на Косово. Во селото Бањска се уапсени уште двајца Срби и запленет е арсенал оружје, информираше денеска косовската полиција. 

Тие се уапсени во хотел, а запленети се две возила, едно оклопно возило, како и едно тешко возило - багер, во кое е пронајдено поголем број различно оружје.

Меѓу запленетите оружја имало пушка од 30 мм, две долги пушки или митралези, еден снајпер, минофрлач и автоматска пушка, 74 чаури за пушката АК47, девет панцири и друга опрема.

Во Бањскиот манастир се пронајдени две пушки АК47 и еден панцир, кои наводно се одземени од локацијата каде што е убиен припадник на полицијата на Косово.

Дополнително, во соопштението се додава дека полициски единици се стационирани во атарот на селото Бањска и дека „таму го обезбедуваат и овозможуваат и пружаат помош според потребите и барањата на мештаните“.

Вкупниот број на уапсените за кои се смета дека се поврзани со пукањето во село Бањска и убиството на припадник на полицијата на Косово, е зголемен на осум, објави српски Телеграф.

Косовските власти тврдат дека шест лица од групата која изврши напад, се повредени и се лекуваат во Нови Пазар и бараат Србија да ги испорача овие луѓе. 

Најголемата партија на косовските Срби, Српска листа, прогласи тридневна жалост за смртта на тројцата Срби, кои беа убиени во Бањска, по нападот врз косовската полиција во неделата, јави дописникот на МИА од Приштина.

Владата на Република Српска го прогласи 27 септември за Ден на жалост поради „трагичните настани на Косово“. 

Можеби ќе ве интересира

БЛИЦ ДОЗНАВА: Еве како изгледал животот на младиот брачен пар од Нови Сад кој се самоуби заедно со децата

БЛИЦ ДОЗНАВА: Еве како изгледал животот на младиот брачен пар од Нови Сад кој се самоуби заедно со децата

„ЉУБОВ МОЈА, ЌЕ БИДЕ ТАКА КАКО ШТО ТИ САКАШЕ“ - мајка на момче убиено во Рибникар објави потресна порака за неговиот 15 роденден

„ЉУБОВ МОЈА, ЌЕ БИДЕ ТАКА КАКО ШТО ТИ САКАШЕ“ - мајка на момче убиено во Рибникар објави потресна порака за неговиот 15 роденден

ЕВЕ ЗА КОЈ ИЗНОС РАБОТАТ СТРАНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА: Сумата е смешна, дури е под минималната

ЕВЕ ЗА КОЈ ИЗНОС РАБОТАТ СТРАНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА: Сумата е смешна, дури е под минималната

ВИРУСОТ КОЈ МОМЕНТАЛНО ЦИРКУЛИРА ПРЕДИЗВИКУВА ТРАЈНА СЛАБОСТ, НО И НЕШТО МНОГУ ПОЛОШО: Инфектологот Делиќ, „може да повраќате крв“

ВИРУСОТ КОЈ МОМЕНТАЛНО ЦИРКУЛИРА ПРЕДИЗВИКУВА ТРАЈНА СЛАБОСТ, НО И НЕШТО МНОГУ ПОЛОШО: Инфектологот Делиќ, „може да повраќате крв“

ОВА СЕ „БАЛКАНСКИТЕ МАЛДИВИ“: Тука живеат само двајца

ОВА СЕ „БАЛКАНСКИТЕ МАЛДИВИ“: Тука живеат само двајца

„ГО РАЗВИВТЕ ТАЛЕНТОТ ЗА УБИВАЊЕ КАЈ ВАШЕТО ДЕТЕ“: Адвокат на семејството на една од жртвите на Коста, за судењето и родителите

„ГО РАЗВИВТЕ ТАЛЕНТОТ ЗА УБИВАЊЕ КАЈ ВАШЕТО ДЕТЕ“: Адвокат на семејството на една од жртвите на Коста, за судењето и родителите

Во Пловдив се празнуваше бугарски национален празник со руски знамиња

Во Пловдив се празнуваше бугарски национален празник со руски знамиња

Официјално: Во Белград ќе има прегласување

Официјално: Во Белград ќе има прегласување

Стара пруга во БИХ ќе се претвори во велосипедска патека

Стара пруга во БИХ ќе се претвори во велосипедска патека