01 Декември, 2020
0.0234

Во Хрватска и во БиХ црни статистики: Есенскиот бран на ковид зема се поголем замав

Објавено во: Балкан 16 Октомври, 2020

Во Хрватска и во БиХ се уриваат есенските рекорди по новозаразени граѓани со корона вирусот. Денеска во Хрватска има 1.131 нови потврдени случаи, а според владиниот кризен штаб бројот на активни се 4.233, од кои 505 пациенти се на болничко лекување. Со најтешка форма на болеста има 24 пациенти кои се на респиратор. Во последните 24 часа во Хрватска починал само 1 пациент, а од почетокот на епидемијата вкупниот број на починати е 345 починаа. 

Во последните 24 часа и во БиХ има рекорден број новозаразени со ковид, односно 621, а починати се 8 пациенти. Во Федерацијата тестирани се 1.759 примероци, а 371 се позитивни на корона вирус. Во Република Српска пак, денеска има 242 новозаразени, а во последното деноноќие починале двајца. 


Можеби ќе ве интересира

ПОЧИНА ЛАЗО ГОЛУЖА: Ја создаде култната „Квискотека“

ПОЧИНА ЛАЗО ГОЛУЖА: Ја создаде култната „Квискотека“

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми