21 Септември, 2023
0.0243

ВО ЕК НА СЕЗОНА И ДО 120 ЕВРА: Еве ги цените за сместување во Грција, добро треба да се олесните за убаво сместување!

Објавено во: Финансии 06 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Нема сомнеж дека и оваа година како и секоја, многумина одат на одмор во Грција. Иако многумина од нив однапред го планираат одморот и веројатно веќе го одбрале аранжманот кој им одговара (најчесто со плаќање на рати), сепак има и неколку кои сметаат дека ќе имаат доволно време до летото. Затоа ги разгледавме цените за сместување кои се во понуда. Секако, треба да имате предвид дека цените значително варираат од туристичката дестинација и особено од месецот во кој е планирано патувањето до море.

За разлика од цените во продавниците во Грција, кои поради инфлацијата се малку повисоки од ланските, цената на сместувањето во Грција се уште е во нормални граници, односно иста како лани. Цените на апартманите на Халкидики се движат од 30 до 50 евра, во сместување без поглед на море, додека оние со поглед на море ќе чинат од 20 до 30 евра повеќе. Ова се однесува на претсезоната, ако и за туристите кои сакаат помалку гужви во пост-сезоната, во септември. На истото место во екот на сезоната (јули-август), според старото непишано правило, потребно е да се издвојат значително повеќе, во просек околу 120 евра.

За љубителите на поексклузивните локации во Грција, потребен е подлабок џеб, а според веб-страницата Грција инфо, како што се Санторини или Миконос, цените на апартманите можат да достигнат до 200, па дури и до 300 евра за ноќевање.

Треба да се има на ум дека цените варираат многу, па популарните дестинации во континентална Грција, како што е областа околу Солун или Атина, може да бидат скапи, на исто ниво со помалку посетените острови, иако понудата е голема, и секогаш е можно е да се најде подобра опција. На пример, островот Тасос, кој со години е многу популарен меѓу Србите, нуди апартмани лоцирани на неколку минути од морето, по цена од околу 50 евра од ноќевање. Интересно е што во ударниот дел од сезоната цената за истите станови, кои се наоѓаат во близина на популарната рајска плажа таму, поскапува за 12 евра во јули и за 18 евра во август, што е подносливо.

За споредба, апартманите и студијата во Никити, Халкидики (Ситонија) имаат речиси идентични цени, во просек 45-50 евра за ноќевање. Како пример ја земавме цената на стан или студио за четири лица (двајца возрасни, две деца), додека другите видови сместување се во просек поевтини за 5 евра (за две лица) или исто толку поскапи (за пет или повеќе луѓе). Покрај Егејското Море, многу туристи од нашата земја го претпочитаат Јонското Море и популарниот остров Лефкада. За нивна среќа, таму може да се најде и пристојно сместување од 40 евра.

Вљубениците во кампување како најевтина опција можат да најдат место во организираните кампови за 5 до 15 евра од ноќ. И сместувањето во хотел, во зависност од локацијата, има сличен ценовник - од 30 до 200 евра за ноќевање.


Можеби ќе ве интересира

ПРОГРАМЕРИТЕ УБЕДЛИВО НА ВРВОТ - Отскокнуваат од останатите плати во земјава: Еве ја листата на највисоки примања

ПРОГРАМЕРИТЕ УБЕДЛИВО НА ВРВОТ - Отскокнуваат од останатите плати во земјава: Еве ја листата на највисоки примања

АЗИСКИТЕ БЕРЗИ ВО ЗАГУБА: Доларот зајакна, цената на нафтата падна

АЗИСКИТЕ БЕРЗИ ВО ЗАГУБА: Доларот зајакна, цената на нафтата падна

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТАТА ВО ЈУЛИ 36.286 ДЕНАРИ - Поголема во споредба со минатата година, но помала од минатиот месец

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТАТА ВО ЈУЛИ 36.286 ДЕНАРИ - Поголема во споредба со минатата година, но помала од минатиот месец

ДАЛИ КРЕДИТИТЕ ПОВТОРНО ЌЕ ПОСКАПАТ? - Народна банка пак ја крена каматата, сега изнесува 6,30 отсто

ДАЛИ КРЕДИТИТЕ ПОВТОРНО ЌЕ ПОСКАПАТ? - Народна банка пак ја крена каматата, сега изнесува 6,30 отсто

И ГЕРМАНЦИТЕ СЕ ГРЕАТ СО ВЛАДИНА ПОМОШ: Годишно само за струја и плин даваат над 3.500 евра!

И ГЕРМАНЦИТЕ СЕ ГРЕАТ СО ВЛАДИНА ПОМОШ: Годишно само за струја и плин даваат над 3.500 евра!

ЕВЕ ЗОШТО НИКОЈ НЕ САКА ДА ЧИСТИ: Плата за хигиеничарка само 700 евра- дали е доволна за оваа неценета работа?

ЕВЕ ЗОШТО НИКОЈ НЕ САКА ДА ЧИСТИ: Плата за хигиеничарка само 700 евра- дали е доволна за оваа неценета работа?

„КОГА НАШИТЕ ЌЕ ВИ КАЖАТ ДЕКА ИМААТ СТАН ВО СТРАНСТВО, ПРАШАЈТЕ ГИ КОЛКУ ДОЛЖАТ“: Како до стан во Швајцарија и колкави се кириите во ветената земја

„КОГА НАШИТЕ ЌЕ ВИ КАЖАТ ДЕКА ИМААТ СТАН ВО СТРАНСТВО, ПРАШАЈТЕ ГИ КОЛКУ ДОЛЖАТ“: Како до стан во Швајцарија и колкави се кириите во ветената земја

ЗА 113 АКЦИИ НА НЛБ БАНКА ПЛАТЕНИ НАД 51 ИЛЈАДИ ЕВРА - берзанска блок трансакција

ЗА 113 АКЦИИ НА НЛБ БАНКА ПЛАТЕНИ НАД 51 ИЛЈАДИ ЕВРА - берзанска блок трансакција

ДУБАИ АСОЦИРА НА ЛУКСУЗ, АМА НУДИ ТЕЖОК ЖИВОТ: Исповед на нашинци кои се преселиле таму, платите се драстично пониски од европските!

ДУБАИ АСОЦИРА НА ЛУКСУЗ, АМА НУДИ ТЕЖОК ЖИВОТ: Исповед на нашинци кои се преселиле таму, платите се драстично пониски од европските!