06 Декември, 2022
0.0223

Во Бугарија ќе произведува електрични возила, во Тетово само логистика?

Објавено во: Економија 05 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Домашната интернационала компанија „Еколог“ која оперира во светски рамки, на својата адреса во Тетово на улица „Индустриска“ ја доби како новорегистрирана германската старт-ап компанија Next e.Go Mobile позната по тоа што се занимава со производство на мали електрични возила.

Оваа компанија пред точно една година објави дека ќе инвестира 140 милиони евра во производство на електрични возила во Бугарија. Оваа вест ја потврди тогашниот бугарскиот министер за економија Кирил Петков, инаку доскорешен премиер на Бугарија.

Фабриката ќе се отвори во 2023, а истата ќе се наоѓа северно од градот Ловеч. Во истата ќе работат околу илјада работници. На потпишувањето на меморандумот беше и Али Везвеи, прв човек на Next e.Go, кој исто така е и извршен директор на тетовската компанија Ecolog International.

Next e.Go на пазарот на електрични возила ќе се позиционира на мали градски нискобуџетни возила, а амбициите на овој нов производител е да постигне годишно производство од 20 илјади електрични возила.

Петков тогаш како министер за економија рече дека бугарската влада ќе обезбеди вкупно 34 милиони евра за поддршка на германскиот Next.e.GO во три транши. Првиот ќе биде платен кога компанијата ќе почне да ги произведува своите електрични автомобили, вториот - кога ќе достигнат 10.000 автомобили, а последниот со 20.000 автомобили годишно. 

Од „Еколог“, по испратените прашања од „Фактор“, засега не сакаат да одговорат дали Next e.Go Mobile има амбициозни планови во Македонија, или Тетово ќе биде само придружен логистички центар.

Регистрираната дејност од 1 август е „производство на моторни возила“, а за управител е именуван Фабијан Вајсенборн.

А.К.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

БРАНОТ ОТКАЗИ ВО САД ИМ НАПРАВИ СЕРИОЗНИ ПРОБЛЕМИ НА СТРАНСКИТЕ РАБОТНИЦИ - на удар ИТ стручњаците, визите и работните дозволи им висат на конец

БРАНОТ ОТКАЗИ ВО САД ИМ НАПРАВИ СЕРИОЗНИ ПРОБЛЕМИ НА СТРАНСКИТЕ РАБОТНИЦИ - на удар ИТ стручњаците, визите и работните дозволи им висат на конец

Лукаревска не се согласува дека даночната реформа се сведе на козметички промени

Лукаревска не се согласува дека даночната реформа се сведе на козметички промени

КОНЕЧНО УСТАВНИОТ СУД ПРЕСЕЧЕ – РАЗГОВОРИТЕ ЗА СПОРНИОТ ЗАКОН ТРЕБА ДА ПРОДОЛЖАТ

КОНЕЧНО УСТАВНИОТ СУД ПРЕСЕЧЕ – РАЗГОВОРИТЕ ЗА СПОРНИОТ ЗАКОН ТРЕБА ДА ПРОДОЛЖАТ

Не трпам директори што не плаќале струја, вели Ковачевски

Не трпам директори што не плаќале струја, вели Ковачевски

Европа ја чека рецесија?

Европа ја чека рецесија?

Се јави земја која ќе купува руска нафта и гас

Се јави земја која ќе купува руска нафта и гас

Објавен е список - проверете дали ќе добиете финансиска поддршка за справување со енергетската криза

Објавен е список - проверете дали ќе добиете финансиска поддршка за справување со енергетската криза

Што се случува со инфлацијата во Турција?

Што се случува со инфлацијата во Турција?

Трансформаторот за РЕК Битола заглави, ЕСМ го испраќа комерцијалниот директор во Турција

Трансформаторот за РЕК Битола заглави, ЕСМ го испраќа комерцијалниот директор во Турција