02 Декември, 2022
0.0247

Владимир Путин се пофали дека полека го ослободуваат Донбас

Објавено во: Свет 15 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Чекор по чекор руската армија го ослободува Донбас, вели шефот на руската држава, Владимир Путин, пренесува РИА.

Според него, украинската армија губи.  Руските воздухопловни сили нападнале борбени позиции на 53-та механизирана и 68-та пешадиско-пушкачка бригада на вооружените сили на Украина во близина на градовите Угледар, Добропоље и селото Воџаноје во Доњецката Народна Република. Шефот на Доњецката Народна Република Денис Пушилин изјави дека руската специјална операција во Украина претставува крај на осумгодишната војна за Донбас.

„Операцијата за ослободување ни го означува крајот на војната“, рече Пушилин.

Русија на 24 февруари ја почна војната во Украина. Првично планираа заземање на Киев, а потоа се откажаа и се фокусираа само на Донбас. Путин тврдеше дека Украина убива Руси во Донбас, и рече дека тие не се кучиња скитници и дека мора да ги заштити. 

foto EPA/MAXIM SHIPENKOV

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Зошто Русија и се лути на Франција?

Зошто Русија и се лути на Франција?

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?