25 Април, 2024
0.0251

ВИРУСОТ КОЈ МОМЕНТАЛНО ЦИРКУЛИРА ПРЕДИЗВИКУВА ТРАЈНА СЛАБОСТ, НО И НЕШТО МНОГУ ПОЛОШО: Инфектологот Делиќ, „може да повраќате крв“

Објавено во: Балкан 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Еден од вирусите што моментално циркулира е денга вирус. За овој вирус за телевизијата Курир детално зборуваше проф. д-р Драган Делиќ.

- Најпрво да ви кажам дека во овој момент на врата ни тропаат најмалку три вируси. Меѓу нив секако е и вирусот Денга, но тука е и Чикунгуња и вирусот Зика. Денга вирусот најмногу опстојува во Индокина, во Кина, во суб-сахарска Африка, во Саудиска Арабија, на Карибите, во Централна Америка, во Јужна Америка. Многу често е присуттен, има и епидемии од овој вирус и 50 милиони луѓе заболуваат од денга треска во текот на годината. Ендемичен е во тие региони, бидејќи му одговара повисока температура. И ова глобално затоплување на некој начин ќе им одговара првенствено на инсектите и членконогите, а скоро 20 отсто од заразните болести всушност се пренесуваат од инсекти, пред се мислам на комарците. Овде, инфекцијата со вирусот Денга се пренесува преку комарец. Тоа е првенствено тигрестиот комарец кој ги пренесува, на пример, вирусот Зика и треската чикунгуња. Глобалното затоплување овозможи овие вируси да одат посеверно од субсахарските и тропските региони, така што оваа инфекција полека се шири кон нас. Периодот на инкубација е обично 3 до 8 дена. Инфекцијата започнува од полно здравје со покачена температура која може да биде од 39 до 41 степен. Има болки во мускулите, главоболка особено во фронталната регија, болка зад очните орбити, болки во слабините, слабост, исцрпеност. Може да се појави и осип кој личи на шарлах. Сè на сè, ние го нарекуваме седумдневна треска, таа температура трае околу 7 дена. По правило, тоа е самоограничувачка болест, значи вирусна инфекција која доаѓа, трае и поминува, и одредена исцрпеност, слабост, која може да трае со недели, па дури и месеци. Но, кај некои луѓе е можно да се појави тежок хеморагичен синдром, инфекција со вирусот на денга, поради оштетување на малите крвни садови, капилари. Бидејќи крвните садови се оштетени, доаѓа до крварење. Имаме крвавење на кожата. Овие можат да бидат во вид на крвави дамки во кожата, но можат и да течат. Може да се повраќа и крв, може да дојде до крв во столицата и крварење во внатрешните органи. Поради ова доаѓа до пад на притисокот, забрзан пулс, така што пациентот развива состојба на шок. Таа состојба на шок, која оди дури и со нарушување на свеста, до фаза на ступор, на пример, може да доведе до смрт.


Можеби ќе ве интересира

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

МАЈКАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Не се сомневам дека ќе се дознае кој го убил мојот син

МАЈКАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Не се сомневам дека ќе се дознае кој го убил мојот син

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

УКРАИНСКИ ГРАДЕЖНИК Е УБИЕН ВО ХРВАТСКА: Полицијата приведе едно лице

УКРАИНСКИ ГРАДЕЖНИК Е УБИЕН ВО ХРВАТСКА: Полицијата приведе едно лице

ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ: Се јавија нови сведоци

ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ: Се јавија нови сведоци

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“