28 Мај, 2023
0.0227

(ВИДЕО) ВТОРО АПСЕЊЕ НА ЧЛЕН НА ОВК: ЕУЛЕКС го приведе братучедот на Харадинај

Објавено во: Балкан 25 Септември, 2020

Добивај вести на Viber

Повторно апсења на Косово. 

Уапсен е братучедот на екс премиерот на Косово, Рамуш Харадинај. 

Специјалните единици на ЕУЛЕКС го уапсија и потпретседателот на Здружението на воени ветерани на ОВК, Насим Харадинај. 

Десетици припадници на Организацијата на воени ветерани на Ослободителната војска на Косово (ОВВ-ОВК) ја блокираа попладнево десетина минути улицата „УЧК“, каде што се наоѓа седиштето на Организацијата, во знак на протест поради апсењето на претседателот на организацијата, Хисни Гуцати, јави дописникот на МИА од Приштина.

Тие фрлаа шишиња и други предмети кон припадниците на ЕУЛЕКС кои учествуваа во денешната неколкучасовна акција во седиштето на ОВВ-ОВК, изведена на барање на Меѓународниот суд за Косово, кој ги истражува претпоставените воени злосторства во и непосредно по косовско-српската војна од 1998-99 година.


Можеби ќе ве интересира

„ИМА ЕДНА ПРИКАЗНА ЗА ОРЕЛОТ И ВРАНИТЕ“: Вучиќ објави видео со наравоучение на Инстаграм

„ИМА ЕДНА ПРИКАЗНА ЗА ОРЕЛОТ И ВРАНИТЕ“: Вучиќ објави видео со наравоучение на Инстаграм

ГРАЃАНИТЕ НА БИХ И ОДДАВААТ ПОЧИТ НА ЗАГИНАТАТА ДОКТОРКАТА АЗРА: „Зази моја, брат ти те сака“, се прости и Аднан

ГРАЃАНИТЕ НА БИХ И ОДДАВААТ ПОЧИТ НА ЗАГИНАТАТА ДОКТОРКАТА АЗРА: „Зази моја, брат ти те сака“, се прости и Аднан

ЕКСПЛОЗИИ ВО РИЕКА, УАПСЕНИ ХРВАТ И ГЕРМАНЕЦ: Планирале уште еден напад

ЕКСПЛОЗИИ ВО РИЕКА, УАПСЕНИ ХРВАТ И ГЕРМАНЕЦ: Планирале уште еден напад

СО МЕРЦЕДЕС ЈА „ПОКОСИ“ МЛАДАТА ДОКОТОРКА: Силна порака ја расплака БиХ, „Дали знаеш како се станува доктор на 25 години?“

СО МЕРЦЕДЕС ЈА „ПОКОСИ“ МЛАДАТА ДОКОТОРКА: Силна порака ја расплака БиХ, „Дали знаеш како се станува доктор на 25 години?“

И АКТЕРОТ НИКОЛА КОЈО НА ПРОТЕСТОТ „СРБИЈА ПРОТИВ НАСИЛСТВОТО“: „Вучиќ шири темнина и ни ја украде радоста, ние се бориме против него“

И АКТЕРОТ НИКОЛА КОЈО НА ПРОТЕСТОТ „СРБИЈА ПРОТИВ НАСИЛСТВОТО“: „Вучиќ шири темнина и ни ја украде радоста, ние се бориме против него“

Русите се најчести гости - колку туристи ја посетиле Турција?

Русите се најчести гости - колку туристи ја посетиле Турција?

Путин му ветил на Додик дека Република Српска нема да биде оставена сама

Путин му ветил на Додик дека Република Српска нема да биде оставена сама

Хрват сакаше да помогне на жена, но падна во шахта

Хрват сакаше да помогне на жена, но падна во шахта

Српска листа бара прекин на дијалогот Белград - Приштина додека не се формира ЗСО

Српска листа бара прекин на дијалогот Белград - Приштина додека не се формира ЗСО