31 Јануари, 2023
0.0223

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Објавено во: Свет 02 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Најстариот ресторан на светот се наоѓа во шпанската престолнина Мадрид. Има работи по кои тој е посебен. 

Ботин во Мадрид е основан во 1725 година, а во Гинисовата книга на рекорди е заведен како најстариот ресторан на светот.

Авторите на Јутјуб каналот „Great Big Story“ го посетиле ресторанот. Една од најуникатните одлики на ресторанот е неговата печка која непрекинато работи речиси 300 години.

„Тоа е нашиот скапоцен камен во круната“, вели заменик директорот на Ботин, Луис Хавиер Санчез Алварез. 

Тој работи во ресторанот повеќе од 45 години. Вели дека рецептите се многу стари. 


Можеби ќе ве интересира

ИСПЛИВА ИНТЕРВЈУ ОД ПРЕД 54 ГОДИНИ, А ПОРАДИ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ СИТЕ СЕ ВО ШОК - еве што мислел Чарлс за изборот за идна кралица

ИСПЛИВА ИНТЕРВЈУ ОД ПРЕД 54 ГОДИНИ, А ПОРАДИ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ СИТЕ СЕ ВО ШОК - еве што мислел Чарлс за изборот за идна кралица

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума