22 Јуни, 2024
0.0257

(ВИДЕО) ТОЈ Е ЈУТЈУБЕР И СИН НА СВЕШТЕНИК: Oва е најнеобичниот пратеник во Европскиот Парламент

Објавено во: Свет 10 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Најнеобичниот пратеник во Европскиот Парламент (ЕП) e jутјубер и син на свештеник. 

Кипарските гласачи, го избраа Фидијас Панајоту, 24-годишен јутјубер познат по неговите популарни видеа, за независен член на Европскиот парламент. Тој освои 19,4 отсто од гласовите на Кипар, а неговата неочекувана победа се смета за отфрлање на традиционалните политички партии. Има 2,6 милиони претплатници на Јутјуб. Тој стана познат благодарение на видеата од средбите со познати личности, меѓу кои и американскиот милијардер Илон Маск, за кого тврди дека е негов херој. 

Панајоту, син на грчки православен свештеник, го искористи своето присуство на социјалните мрежи за да ги охрабри младите Кипарци да гласаат. Меѓу неговите подвизи се видеа како гушка 100 личности, поминува една недела во ковчег и тренира со кинеските мајстори на „Шаолин кунг фу“.

Тој минатата година помина неколку месеци пред зградата на седиштето на компанијата X на Илон Макс, обидувајќи се да го убеди основачот да го прегрне. За себе вели дека е „професионалец кој греши“ без политичко искуство или партиска припадност, а во предизборната кампања ги повика младите да гласаат за Европскиот парламент.

Кипар, најисточната членка на Европската унија, има околу 900.000 жители, од кои 683.432 се регистрирани за гласање.


Можеби ќе ве интересира

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

НАД 40 ПОВРЕДЕНИ И ПЕТ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: на терен и понатаму екипи за спасување

НАД 40 ПОВРЕДЕНИ И ПЕТ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: на терен и понатаму екипи за спасување

ДАЛИ ТРЕТМАНИТЕ ЌЕ ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАНОТО? Кејт не сакаше да слуша, сега ќе се справува со последиците

ДАЛИ ТРЕТМАНИТЕ ЌЕ ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАНОТО? Кејт не сакаше да слуша, сега ќе се справува со последиците

КОЛКУ ПОБОГАТИ ТОЛКУ ПОМАЛ НАТАЛИТЕТ: Италија и Шпанија со најмалку новороденчиња, еве каде се раѓаат најмногу бебиња

КОЛКУ ПОБОГАТИ ТОЛКУ ПОМАЛ НАТАЛИТЕТ: Италија и Шпанија со најмалку новороденчиња, еве каде се раѓаат најмногу бебиња

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен

ИМА ЖРТВИ: Силно невреме ја зафати Москва

ИМА ЖРТВИ: Силно невреме ја зафати Москва