22 Октомври, 2019
0.0175

(ВИДЕО) Тлото во Албанија не престана да се тресе: Епицентарот на земјотресот во Јадранското море

Објавено во: Балкан 22 Септември, 2019

Тлото на Албанија не престана да се тресе. Во трите земјотеси кои вчера ја погодија земјата има повредени десетици граѓани. Оштетени се згради и други објекти, а некои а во некои делови од земјата немаше ниту струја по земјотресот.

Седум минути по полноќ, уште еден, четврт по ред земјотрес ја погоди Албанија.

Земјотресот бил со епицентар на 30 километри од Тирана и со магнитуда од 4.9 степени по Рихтер, на длабочина од 2 километри.

Епицентарот на земјотресот бил во Јадранското море, меѓу градовите Драч и Синѓин.

Поради земјотресот и ситуацијата во која се наоѓа земјата и премиерот на Албанија, Еди Рама го откажа патувањето за Њујорк во ООН и вчера се врати од Франкфурт поради создадената ситуација по силниот земјотрес што ја погоди вчера попладнето Албанија.

Според локалните медиуми, голем број на граѓани во Драч изјавиле дека ќе спијат под отворено небо, бидејќи се плашат од нов земјотрес. Локалните медиуми, исто така информираат дека во Драч и Тирана има оштетени куќи. А неколку домаѓинства останале и без електрична енергија.

Ова е најсилниот земјотрес во последните 30 години во Албанија, а се почувствува и во Македонија.


Можеби ќе ве интересира

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил