04 Декември, 2023
0.0250

(ВИДЕО) РУСИЈА РАСПИША ПОТЕРНИЦА ПО ЏАМАЛА: Ја бараат пејачката со кримско - татарско потекло затоа што ширела дезинформации за руската армија

Објавено во: Свет 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Русија распиша потерница за евровизиската победничка од Украина, Џамала. 

Евровизиската победничка од 2016-та година, Џамала, Украинка со кримско-татарско потекло, е ставена на потерница од руското Министерство за внатрешни работи во октомври, пренесува „Politico“.
Сусана Џамаладинова, позната како Џамала, е обвинета дека ја дискредитира и шири дезинформации за руската армија, поради што потерницата по неа е издадена во отсуство во ноември, јавува „РИА“.
Поранешната украинска претставничка победи на Евровизија со песната „1944“, во која се зборува за депортација и етничко чистење на Кримските Татари кое се случило во Советскиот сојуз. 
Таа постојано ја критикува руската окупација на Крим, како и инвазијата на Украина. Русија пропишува строги закони за критикување на руската инвазија на Украина. Секој кој ќе упати критика за вооружените сили на Русија може да се соочи со сериозна затворска казна.  

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ УКРАИНА Е ПРЕД ТОТАЛЕН КОЛАПС, ГЕНЕРАЛОТ НАЗАОРВ ПРЕДУПРЕДУВА: „Ова е алармантен сигнал за Запад

ДАЛИ УКРАИНА Е ПРЕД ТОТАЛЕН КОЛАПС, ГЕНЕРАЛОТ НАЗАОРВ ПРЕДУПРЕДУВА: „Ова е алармантен сигнал за Запад

ГОЛЕМИ ТЕНЗИИ ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ, НАПАДНАТ И АМЕРИКАНСКИ РАЗУРНУВАЧ: Пентагон има информации

ГОЛЕМИ ТЕНЗИИ ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ, НАПАДНАТ И АМЕРИКАНСКИ РАЗУРНУВАЧ: Пентагон има информации

НАПАДНАТ БРИТАНСКИ БРОД ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ: Инцидент во теснецот Баб ел-Мандеб

НАПАДНАТ БРИТАНСКИ БРОД ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ: Инцидент во теснецот Баб ел-Мандеб

КОИ НАМИРНИЦИ НИ СЕ СЕКОЈДНЕВИЕ, НО СЕ „УБИЕЦ„ ЗА СРЦЕТО: Кардиологот Мишел за опасностите од запушени артерии

КОИ НАМИРНИЦИ НИ СЕ СЕКОЈДНЕВИЕ, НО СЕ „УБИЕЦ„ ЗА СРЦЕТО: Кардиологот Мишел за опасностите од запушени артерии

ЛАЖНИ ДЕЛОВИ ОД МОТОРИ ВО АВИОНИ НА РАЈАНЕР: Откриени се при рутинска контрола

ЛАЖНИ ДЕЛОВИ ОД МОТОРИ ВО АВИОНИ НА РАЈАНЕР: Откриени се при рутинска контрола

ЕКСТРЕМИСТОТ ВО ПАРИЗ ГИ УДИРАЛ ТУРИСТИТЕ И СО ЧЕКАН: Ова е моментот кога полицијата го опколува, во рацете уште го држи оружјето

ЕКСТРЕМИСТОТ ВО ПАРИЗ ГИ УДИРАЛ ТУРИСТИТЕ И СО ЧЕКАН: Ова е моментот кога полицијата го опколува, во рацете уште го држи оружјето

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦЕНТАРОТ НА ПАРИЗ: Исламист со нож избоде три лица

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦЕНТАРОТ НА ПАРИЗ: Исламист со нож избоде три лица

(ВИДЕО) СЕ УРИВА СПОРТСКА САЛА НА ФИЛИПИНИТЕ: Децата бегаат, земјотресот направи паника

(ВИДЕО) СЕ УРИВА СПОРТСКА САЛА НА ФИЛИПИНИТЕ: Децата бегаат, земјотресот направи паника

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Се стресоа Филипините, има евакуација

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Се стресоа Филипините, има евакуација