21 Септември, 2023
0.0287

(ВИДЕО) Истанбулскиот градоначалник на босански му порача на Ердоган дека нема да добие уште еден мандат

Објавено во: Свет 27 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Истанбулскиот градоначалник Екрем Имамоглу, пред вториот круг од претседателските избори во Турција упати порака до актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган на босански јазик. Му порача на Ердоган дека нема да добие уште еден мандат.


Во Турција утре ја чека вториот круг од претседателските избори. Ердоган од владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) ќе се соочи со Кемал Киличдароглу од Републиканската народна партија (ЦХП). Имамоглу изминативе денови активно се вклучи во предизборната кампања во Истанбул. Тој го посети и предградието Бајрампаш, каде во најголем дел живеат Бошњаци.

„Со трпение и насмевка ќе ја убедиме околината и ќе ја одведеме до гласачката кутија. Нема да оставиме ниту еден човек зад себе“, рече Имамоглу.

Ердоган во првиот круг од изборите пред две недели освои 49,5 отсто од гласовите, а Киличдароглу 44,9 отсто. Ердоган доби критики поради справувањето со катастрофалните земјотреси, инфлацијата, а неговиот ривал ветува дека сириските бегалци ќе ги врати дома. Турција има намера да ги врати сириските бегалци кои се наоѓаат во земјата. Министерот за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, го потврди ова во интервју за турската телевизија НТВ.

Ердоган ги повика граѓаните да гласаат, а неговиот противник повика да ја извлечат Турција од темната јама. 

Можеби ќе ве интересира

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)