06 Април, 2020
0.0419

(ВИДЕО И ФОТО) Попови се возат и со песни и темјан го бркаат коронавирусот

Објавено во: Македонија 25 Март, 2020

Напомош во битката против коронавирусот се вклучија и свештени лица. 

За тоа говорат и неколку фотографии, како и видео споделени на Твитер од Велес и од Кавадарци.

На Твитер се шират видеа и фотографии од Велес, но и од Кавадарци, на кои се гледа како неколку попа од Македонската православна црква, едните качени на камион, другите на пикап, се возат низ Велес и Кавадарци, пеат песни и чадат со темјан.


На камионот во Велес можат да се забележат повеќе закачени знамиња, меѓу кои државното знаме, знамето од Вергина, а на него се наоѓаат и црковни знамиња. 

Нивната цел е најверојатно да му помогнат на градот полесно да помине преку овој голем проблем.

Коронавирусот го исплаши светот, а и граѓаните во земјава, па секој од својот домен се обидува да помогне како полесно земјава да се избори со ова зло.

Можеби ќе ве интересира

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Влада: Трошоците за СЈО подобро сега да се платат, отколку подоцна по судски пат и со камати

Влада: Трошоците за СЈО подобро сега да се платат, отколку подоцна по судски пат и со камати

ПЕТТА ПРИНОВА КАЈ ПРАТЕНИКОТ МИЛОШОСКИ - малиот Филип внесе радост во семејството

ПЕТТА ПРИНОВА КАЈ ПРАТЕНИКОТ МИЛОШОСКИ - малиот Филип внесе радост во семејството

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Почина мајката на сопругата на претседателот Пендаровски, се чекаат резултати од тестот за коронавирусот

Почина мајката на сопругата на претседателот Пендаровски, се чекаат резултати од тестот за коронавирусот

Заразени лекари и медицински сестри вкупно 52, кажа Филипче

Заразени лекари и медицински сестри вкупно 52, кажа Филипче

Филипче: Двајца починати пациенти, почнува втората фаза на епидемијата

Филипче: Двајца починати пациенти, почнува втората фаза на епидемијата

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Најнови податоци за коронавирусот

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Најнови податоци за коронавирусот

10 македонски града без ниту еден заразен со Ковид-19

10 македонски града без ниту еден заразен со Ковид-19