22 Септември, 2021
0.0230

(ВИДЕО) ЏАМБАСКИ СО ПРВОКАТИВЕН СПОТ: Вели Бугарија отсекогаш ја сакала Македонија, а таа пак била бугарска

Објавено во: Македонија 19 Јуни, 2021

Се појави нов спот во кој се вели дека Македонија е бугарска. 

Бугарскиот европратеник и заменик претседател на партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски, на Фејсбук го сподели официјалниот спот на партијата кој е дел од кампањата за претстојните парламентарни избори во Бугарија. 

„Македонија е бугарска. Факт на кој не му треба доказ. Факт што Зоран Заев го заборава кога е во Скопје. И тој се сеќава само кога ќе побара нешто. Бугарија отсекогаш ја сакала Македонија. Но, Бугарија не треба да биде уценувана! Пријателството се гради со доверба и доследност. Вистината не може да се заобиколи, а историјата треба да ја отфрли судбината на секој предавник!“, напиша Џамбаски на официјалниот Фејсбук профил.

Ова не е прв пат да се појави ваков спот. И претходно, имаше сличен спот со инсерти од повеќе македонски градови во кои се наведуваше дека Македонија е бугарска. Џамбаски е политичар кој постојано упатува провокации кон нашата земја. 

Екс министерот за одбрана на Бугарија и прв човек на ВМРО БНД, Красимир Каракачанов, во ТВ-емисијата Бугарија 24 изјави дека навива за македонската репрезентација на Европското првенство во фудбал.

Вели дека затоа што тоа е репрезентација на втората бугарска држава. Можеби ќе ве интересира

ЌЕ ИМА НЕКОНТРОЛИРАНО ЗАРАЗУВАЊЕ СÉ ДО ПОСТИГНУВАЊЕ ПРИРОДНА РАМНОТЕЖА: Добрата вест е што сите понови соеви ја губат трката со Делта, анализира професорот Трајковски

ЌЕ ИМА НЕКОНТРОЛИРАНО ЗАРАЗУВАЊЕ СÉ ДО ПОСТИГНУВАЊЕ ПРИРОДНА РАМНОТЕЖА: Добрата вест е што сите понови соеви ја губат трката со Делта, анализира професорот Трајковски

Битола по теркот на Љубљана

Битола по теркот на Љубљана

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Порано во Струга, Кичево или Чаир ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се бореа за градоначалник, а помагаа албанските гласови, сега е обратно

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Порано во Струга, Кичево или Чаир ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се бореа за градоначалник, а помагаа албанските гласови, сега е обратно

ЛЕТО, СЕ ГЛЕДАМЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вечерва пристигнува есента

ЛЕТО, СЕ ГЛЕДАМЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вечерва пристигнува есента

ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Граѓанка дури три пати „фатила“ ковид-19

ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Граѓанка дури три пати „фатила“ ковид-19

ВО ЕДНАТА РАКА ПРОТИВ КОВИД, ВО ДРУГАТА ПРОТИВ ГРИП: Нема никаква опасност да се примаат вакцините истовремено, уверува епидемиологот Стојанов

ВО ЕДНАТА РАКА ПРОТИВ КОВИД, ВО ДРУГАТА ПРОТИВ ГРИП: Нема никаква опасност да се примаат вакцините истовремено, уверува епидемиологот Стојанов

Џес Бејли по две и пол години откако си замина: Се сретна со Пендаровски во Њујорк

Џес Бејли по две и пол години откако си замина: Се сретна со Пендаровски во Њујорк

МИГРАНТИ ПОВТОРНО МИНУВААТ КАЈ ТАБАНОВЦЕ: Досега немало проблеми, но кај мештаните има загриженост

МИГРАНТИ ПОВТОРНО МИНУВААТ КАЈ ТАБАНОВЦЕ: Досега немало проблеми, но кај мештаните има загриженост

ФАКТОР НА ДЕНОТ: По пожарот во Тетово дисциплината е поголема, а во меѓувреме протече документ за набавка на модуларните болници

ФАКТОР НА ДЕНОТ: По пожарот во Тетово дисциплината е поголема, а во меѓувреме протече документ за набавка на модуларните болници