27 Октомври, 2021
0.0188

(ВИДЕО) ДОДИК ЗА РЕПУБЛИКА СРПСКА: Јас сум спремен идната недела да прогласам независност, па што биде нека биде

Објавено во: Балкан 24 Јули, 2021

Се појави видео во кое  Сојузот на независни социјалдемократи на Милорад Додик повикува на одбрана на Република Српска. 

Порачуваат дека ако не живеат како што сакаат во БиХ, го знаат својот пат.  Видеото е објавено по повод одлуката на високиот претставник Валентин Инзко да го забрани негирањето на геноцидот во Сребреница и величењето на злосторствата. Додик, лидер на СНСД и претседавач на Претседателството на БиХ, држи говор, а се прикажуваат разни кадри. Вели дека Србите тоа не можат да го прифатат, и дека во БиХ нема дијалог, туку се туркаат работите на сила со помош на меѓународниот фактор. 

„Јас се плашам само од Бог и да не го разочарам овој народ“, вели Додик. Меѓу другото, тој кажува дека негира дека се случил геноцид во Сребреница.

ЕУ го забележа носењето на законот во БиХ против негирањето на геноцид,  од високиот претставник Валентин Инцко, во кој се наведува дека „ревизионизмот и негирањето на геноцид противречат на најосновните европски вредности”.


Можеби ќе ве интересира

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот