10 Јуни, 2023
0.0250

(ВИДЕО) Битолчани масовно, започна протестот за смртта на Јана

Објавено во: Македонија 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Во Битола започна протестот поради смртта на шестгодишната Јана. Скопјани и битолчани ќе го изразат својот револт заради прерано згаснатиот живот на девојчето. Во Битола, граѓаните излегоа  на плоштадот Магнолија со мото „Сите сме Јана“ и „Правда за Јана“, додека во Скопје ќе се протестира пред Министерството за здравство, во исто време.

Повикот за протест е објавен на „Фејсбук“, а целта е да се сврти вниманието кон состојбите во македонското здравство. Со протестот се бара Правда за Јана, оставки и реформи во здраството. 

Јана почина на 22 март откако прими инфузија во Клиничката болница во Битола. Според исказот на родителите, шеќерот потоа ѝ се покачил од 9 на 19 единици и ситуацијата се искомплицирала уште кога ја примала првата инфузија, Државниот здравствен и санитарен инспекторат соопшти дека немало пропусти во лекувањето и кај девојчето се јавиле проблеми со срцето.


Можеби ќе ве интересира

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Ресенчанец загина откако излета од пат

Ресенчанец загина откако излета од пат

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп