21 Септември, 2023
0.0258

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада

Објавено во: Свет 08 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада во Египет. 

„Русин загина од напад на ајкула“, рече рускиот конзул Виктор Воропаев, идентификувајќи ја жртвата како 23-годишниот Владимир Попов.

Руските медиуми наведуваат дека жртвата е Попов, хонорарен илустратор. На социјалните мрежи е објавено вознемирувачко видео од нападот. Очевидци велат дека спасувачите се обиделе да го спасат Попов, но кога стигнале до водата, ајкулата веќе го фатила. Руските медиуми јавуваат дека жената, наводно девојка на жртвата, успеала да исплива и да побегне. На снимката може да се види како хистерично плаче на плажата додека случајните минувачи се обидуваат да ја утешат по грозоморната сцена.

На туристите кои го посетуваат одморалиштето сега наводно им е забранет влез во водата.

Уловена е ајкулата која уби руски државјанин во Хургада додека тој пливаше во водата.

Руската дипломатска мисија ги повика своите граѓани „да бидат внимателни кога се во вода, строго да се придржуваат до забраните за пливање и нуркање воведени од египетските власти, како и строго да се придржуваат до предупредувањата на персоналот на хотелот и крајбрежната стража“.

Конзулот нагласи дека Попов не е турист, како што претходно објавија медиумите, туку дека живее во Египет. Тој додаде дека плажата „Дрим бич“, каде што се случи трагедијата, е општинска сопственост и дека не е во сопственост на ниту еден од хотелите кои вообичаено примаат туристи, вклучително и оние од Русија.

Лани две жени загинаа на ист начин. Едната беше од Австрија, а другата од Романија. 

Можеби ќе ве интересира

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)