25 Април, 2024
0.1997

Веро и потрошувачите обезбедија 8.500 евра за СОС Детско село

Објавено во: Мои пари 01 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Во рамките на донаторската акција „Заокружи сметка“ организирана од компанијата Веро, годинава се обезбедени 528.812 денари (околу 8.500 евра) за децата од СОС Детско село. Традиционално, трета година по ред, Веро ја организира оваа акција во своите маркети со цел  да го поттикне индивидуалното донаторство, но и да обезбеди дополнителна финансиска поддршка за децата без родители и родителска грижа.

Под мотото „Биди дел од детската радост“, во периодот од 1 декември до 15 јануари сите потрошувачи во Веро имаа можност да ја „заокружат“ својата сметка на каса со дополнителен износ по свој избор за хуманитарна цел, односно како донација за СОС Детско село. На тој начин, потрошувачите добија можност да подарат насмевка за секое дете и да обезбедат подобра иднина за сите. 

Донаторскиот чек во име на Веро и потрошувачите го предаде Милана Петковски, маркетинг директор на Веро.

- Како општествено одговорна компанија сметаме дека помагањето и поддршката на ранливите групи во општеството, особено на најранливата категорија, децата без родителска грижа, треба да биде дел од културата на живеење на секој од нас. Водени од оваа цел, трета година по ред организираме хуманитарна кампања за поддршка на СОС Детско село. Особено сум горд што како компанија внесовме еден иновативен концепт за поттикнување на индивидуалната филантропија, преку кој покажуваме дека позитивните промени се можни, само треба да сакаме да ги направиме. Токму затоа Веро ќе продолжи и во иднина, преку различни кампањи и донаторски акции, да овозможува поддршка за СОС Детско село – истакна Петковски.

Силвија Брајовиќ од СОС Детско село ги сподели зборовите на основачот и идеолог на СОС Детско село, Херман Гмајнер, кој вели „Лесно е да чиниш добро кога многумина помагаат“.

- Овие зборови уште повеќе добиваат на тежина после една ваква благородна акција на Веро маркетите и нашите граѓани. Од срце благодариме за секоја донацијаод многубројните граѓани кои ја препознаваат важноста на нашата мисија – топол дом, грижа и љубов за секое дете. Голема благодарност и до нашиот стратешки партнер Веро кој веќе трета година нѐ поддржува преку организирање хуманитарни кампањи во нивните продажни места. Воедно, изразуваме и благодарност до 22 вработени во Веро, нашите амбасадори, кои овозможија нашата порака полесно да стигне до голем број граѓани. Веруваме дека и други компании ќе го следат овој пример и ќе придонесат за уште повеќе детски радости и насмевки – рече Брајовиќ.

Годинава кон донацијата за СОС Детско село се приклучи и Киро Сечков, среќниот добитник на главната премија од новогодишната наградната игра на Веро, кој дел од средствата за „годишниот шопинг на сметка на Веро“ ги пренамени за дечињата без родители и родителска грижа. 

Хуманитарната акција која го поттикнува индивидуалното донаторство е уште еден доказ дека индивидуата има голема моќ и можност да дејствува и прави промени во различни области од општественото живеење. 

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

Кентаур Импекс инвестира во нова опрема со поддршка на ЕБОР и ЕУ

Кентаур Импекс инвестира во нова опрема со поддршка на ЕБОР и ЕУ

„Тренинг за сајбер безбедност за едукатори“ - почеток на низа активности за зголемување на безбедноста на интернет

„Тренинг за сајбер безбедност за едукатори“ - почеток на низа активности за зголемување на безбедноста на интернет

ОВА СЕ НАЈЧЕСТИ ИЗМАМИ ПРИ КУПУВАЊЕ ПОЛОВНИ АВТОМОБИЛИ: Еве 5 начини како да ги избегнете, обрнете посебно внимание на нив

ОВА СЕ НАЈЧЕСТИ ИЗМАМИ ПРИ КУПУВАЊЕ ПОЛОВНИ АВТОМОБИЛИ: Еве 5 начини како да ги избегнете, обрнете посебно внимание на нив

Саемот на книга 2024 со парична донација од секоја редовна влезница и по 100 книги за СОС Детско село и ДУЦОР Партенија Зографски

Саемот на книга 2024 со парична донација од секоја редовна влезница и по 100 книги за СОС Детско село и ДУЦОР Партенија Зографски

Забрзување кон иднината: Македонска премиера на новиот Porsche Taycan

Забрзување кон иднината: Македонска премиера на новиот Porsche Taycan

„Фактот што сме помеѓу 10-те финалисти на НЛБ проектот „Рамка за помош“, става печат за тоа дека сме вистински општествено одговорна компанија“: Георги Михаилов основач на платформата Разговор.мк

„Фактот што сме помеѓу 10-те финалисти на НЛБ проектот „Рамка за помош“, става печат за тоа дека сме вистински општествено одговорна компанија“: Георги Михаилов основач на платформата Разговор.мк

Дали се откажавте од креирањето на сопствената држава?

Дали се откажавте од креирањето на сопствената држава?

Нутритивни причини зошто да пиете чоколадно млеко

Нутритивни причини зошто да пиете чоколадно млеко

Халкбанк го одбележа Светскиот ден на планетата Земја со зелени работилници во парк на Школка

Халкбанк го одбележа Светскиот ден на планетата Земја со зелени работилници во парк на Школка