31 Мај, 2024
0.0332

„Утврдено е дека Србија не е одговорна за наводниот геноцид во Сребреница“ - вака им одговори Вучиќ на новинарите од Сараево

Објавено во: Балкан 16 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Пред Меѓународниот суд на правдата беше утврдено дека Србија на ниту еден начин не е одговорна за наводниот геноцид во Сребреница, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ при посетата на саемот во Мостар. Одговарајќи на новинар од Сараево кој изјави дека Србија е прогласена за виновна пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг затоа што не го спречила геноцидот, тој рече дека не треба да измислува и дека секако е направено страшно злосторство, но дека Србија не е одговорна. за геноцид.

Тој изјави дека кога Србија ќе поднесе предлози за резолуции за, на пример, Јасеновац или Крагуевац, Краљево, Јајинци и многу други места за егзекуција, нема да каже кој го извршил тоа.

„Во Сребреница секако беше извршено страшно злосторство. И не беше проблем некој да дојде и да покаже побожност и каење и се останато. И сите беа одговорни за тоа. Само ве молам, не измислувајте и не шпекулирајте со пресуди кои не се тоа што вие ги претставувате“, посочи Вучиќ.

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека во Сараево за време на опсадата биле убиени повеќе Срби отколку во Сребреница.

„Не сакаме да живееме со народ кој се обидува да му даде на српскиот народ таква срамна етикета што воопшто не ја заслужува, што не е“, рече Додик.

Тој додаде дека податокот дека Руанда е спонзор на таа резолуција доволно говори за целата приказна, а во неа биле убиени 970.000 припадници на една нација.

„Тие зборуваат за Сребреница, каде што сè уште не е докажано дека загинале повеќе од 4.000. А никој не ги спомнува 3.500 Срби кои беа убиени во исто време. Значи, тоа воопшто не е едноставна ситуација. Луѓето во Република Српска се вознемирени и нема да прифатат да живеат со босанските муслимани во услови кога ги обвинуваат за таква срамна етикета“, изјави тој.

Можеби ќе ве интересира

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград