05 Јули, 2020
0.0214

УТРИНСКИ ФОКУС: Колку се заработува од бизнисот со технички преглед на возилата

Објавено во: Економија 28 Јануари, 2020

Вести во фокусот на Фактор ова утро...

*

Има пари во бизнисот со технички преглед на возила, кој колку заработува?

Половина милион моторни возила годишно од различни типови, видови и категории поминуваат на технички преглед и регистрација, покажуваат официјалните податоци достапни на веб страницата на Државниот завод за статистика за 2018 година. 

Осум компании здруженија направиле приходи поголеми од половина милион евра, а нивна основна дејност се технички прегледи и регистрација на моторни возила. Освен две друштва кои се наследени од поранешниот систем играта ја водат и неколку други компании основани од независноста на Македонија.

*

Капиталните проекти останаа жртви на политика и желби

 Експерти за Фактор го анализираат трендот на слаба реализација на парите од буџетот наменети за суштествените капитални проекти кои со години назад не се дотрошуваат. 

*

МАКЕДОНЦИТЕ НА ЗИМУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО: Што е со нашиот зимски туризам?

Македонските граѓани со години за зимување одбираат дестинации во соседството, а помал е бројот на оние кои одат на скијање во земјава.

*

За К-15 пристигаат пријави, за новата минимална плата ниту еден работник не се пожалил од газдата

Вкупно 210 пријави за неисплатен К-15 пристигнале од работници до Државниот трудов инспекторат во текот на 2019 и првиот месец од 2020, но до сега не е казнет ниту еден работодавач за неисплатен регрес.

*

ММФ ГИ НЕМА РОЗОВИТЕ ОЧИЛА НА ПОЛИТИЧАРИТЕ - што ни предвидуваат

Монетарците не се толку големи оптимисти како македонските власти кога станува збор за растот на економијата. Тие за годинава ни прогнозираат стапка на пораст од 3,4 отсто, за разлика од Владата која направи похрабра проекција, и се надева дека домашната економија ќе порасне за 3,8 проценти.


Можеби ќе ве интересира

Проверете дали сте добиле 100.000 денари: Извлечени добитниците на МојДДВ

Проверете дали сте добиле 100.000 денари: Извлечени добитниците на МојДДВ

И препакувана морска риба е македонски производ

И препакувана морска риба е македонски производ

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Ова се топ три градови со најмногу милијардери