10 Јуни, 2023
0.0263

Управа за извршување на санкции: Пронајден е подземен недовршен тунел од околу 50-тина метри на потегот од објектите кои се рушат

Објавено во: Македонија 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Управата за извршување на санкциите во координација со КПД Идризово и со безбедносните органи, во изминатите два месеци го подигнала степенот на безбедност затоа што имало сомнежи за можно бегство. 

Во кругот на Затвореното одделение е детектирано потенцијалното место од каде би можело осудените лица да ги реализираат плановите и таму дополнително е зајакнато обезбедувањето.

„Од причина што се работи за стари објекти од тврда градба кои се надвор од употреба, по спроведена постапка за јавна набавка избрана е фирма со соодветна дејност за рушење на наведените објекти. Откако е постигната согласност со Министерството за внатрешни работи со свои сили да обезбеди асистенција при реализацијата, денес на ден 21.03.2023 година во 07.00 часот е пристапено кон рушење на детектираните објекти. Воедно се направени и повеќе ископи во кругот на одделението при што е пронајден подземен недовршен тунел во должина од околу 50-тина метри на потегот од објектите кои се рушат кон оградниот ѕид. По завршените планирани активности и реализираното рушење, во попладневните часови се на терен надлежните органи кои треба да ги истражат сите околности  со цел да се утврдат сите факти до целосно расчистување на сите работи“, информираат во соопштението. 

Доживотни осуденици преку подземен тунел планирале бегство од „Идризово“. 

Можеби ќе ве интересира

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Ресенчанец загина откако излета од пат

Ресенчанец загина откако излета од пат

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп

Муареми ќе ја тужи Русковска откако Обвинителството го прогласи за невин

Муареми ќе ја тужи Русковска откако Обвинителството го прогласи за невин

Патот Каменица - Делчево затворен до вторник поради големата дупка што се отвори

Патот Каменица - Делчево затворен до вторник поради големата дупка што се отвори