23 Април, 2024
0.0265

УНИШТЕНИ СМЕ: Се огласија колегите на Пери за неговата смрт

Објавено во: Свет, Стил 31 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Главната екипа на „Пријатели“ изјави дека се „апсолутно уништени“ од смртта на колегата Метју Пери, познат како Чендлер Бинг од една од најпопуларните телевизиски серии на сите времиња.

Во заедничката изјава Џенифер Анистон (Рејчел), Кортни Кокс (Моника), Мет Лебланк (Џои), Дејвид Швимер (Рос) и Лиза Кудроу (Фиби) рекоа дека тоа е „неопислива загуба“.

Актерот Метју Пери почина минатиот викенд на 54-годишна возраст. Неговото тело беше пронајдено во џакузи во неговиот дом во Лос Анџелес во саботата.

Причината за смртта се уште се утврдува.

„Сите сме апсолутно уништени од смртта на Метју“, рече актерската екипа на „Пријатели“ во изјава за Би-Би-Си.

„Бевме повеќе од колеги. Бевме семејство.

„Има толку многу да се каже, но сега ќе одвоиме малку да тагуваме и ќе се обидеме да ја преболиме оваа неискажлива загуба.

„Ќе кажеме повеќе со текот на времето, ако и кога сме подготвени и способни.

„Засега, нашите мисли и нашата љубов се со семејството на Метју, неговите пријатели и сите што го сакаа ширум светот.

Многу холивудски ѕвезди се простија од Пери за време на викендот, а меѓу првите беше Меги Вилер, која ја глумеше девојката на Чендлер Џенис во серијата Friends.

На врвот на својата слава, Пери се бореше со зависноста од лекови против болки и алкохол и направи неколку патувања во клиники за рехабилитација.

Во 2016 година, во интервју за Би-Би-Си, тој рече дека поради пиење и лекови, не се сеќава на три години од снимањето на „Пријатели“.

Имаше и други здравствени проблеми, а во 2018 година беше опериран поради пукната на дебелото црево поради прекумерна употреба на опијати.

Операцијата траела седум часа и му биле дадени два отсто шанси да преживее.

Тоа го направи, но следните две недели ги помина во кома.

Хенк Азарија, кој се појави во неколку епизоди од ситкомот глумејќи го момчето на Фиби Бафет, Дејвид, рече дека Пери му бил како „брат“.

„Метју беше првиот пријател што го стекнав во Лос Анџелес кога се преселив овде. Јас имав 21 година, тој 16.

„Работевме заедно... станавме навистина добри пријатели и бевме како браќа многу години“, рече Азарија во видеото на Инстаграм.

Тој вели дека токму Пери му помогнал да се справи со алкохолизмот.

„Мислам дека сум трезен веќе 17 години. Сакам да кажам дека Метју ме донесе во АА [Анонимни алкохоличари] таа вечер.

„Цела прва година бев трезен, одевме заедно на состаноци и тој беше навистина одличен ...

Морав да му го кажам ова“. Бевте грижлив, мудар и ми помогнавте да се ослободам од алкохолот“.

Линдзи Познер, која ја режираше претставата Крајот на копнежот, драма напишана од Метју Пери и во која глуми, му оддаде почит во програма на радио Би-Би-Си.

„Тој секогаш беше многу, многу топол и дарежлив, и сакаше да ги забавува сите цело време“, рече тој.

„Тој многу сакаше да го сметаат за сериозен актер, комичар.

„Бев малку загрижен бидејќи тој никогаш порано не се занимавал со сценско глумење, но тој го усовршува својот занает со години и години на „Пријатели“ пред публика во живо и тоа навистина се покажа.

„За да го гледате, нема да можете да кажете дека никогаш не бил на сцената“.

Претставата беше автобиографска за зависноста.

„Ми кажа дека би сакал да биде запаметен по тоа што им помагал на луѓето во ова шоу и дека тоа им помогнало да се опорават“, додаде Познер.

Кетлин Тарнер, која ја играше Хелена Хендбаскет, еден од родителите на Чендлер на „Пријатели“, изјави за магазинот „Пипл“ дека е „многу тажна“ кога дознала за смртта на Метју.

Имаше одлична смисла за хумор и големо срце“. Тој сакаше други луѓе, што ми е многу важно, особено за еден актер“, додаде таа.

Обожавателите се собраа пред станбената зграда надвор од Њујорк каде што беше снимен Френдс да остават цвеќе за да му оддадат почит на починатиот актер.

„Тој имаше многу важна улога во мојот живот и секогаш ме насмеа, а тажно е да се слушне дека умре“, изјави 26-годишната Тејлор Лантиер за новинската агенција АФП.

„Чендлер е забавно момче. Тој е некој кој е многу посветен на своите пријатели“, додаде таа.

„И мислам дека токму Метју беше таков.

УНИШТЕНИ СМЕ: Се огласија колегите на Пери за неговата смрт 

Можеби ќе ве интересира

ЗЕЛЕНСКИ: Ако француските авиони можеа да го заштитат небото на Израел, зошто не и на Украина?

ЗЕЛЕНСКИ: Ако француските авиони можеа да го заштитат небото на Израел, зошто не и на Украина?

(ВИДЕО) РУСИТЕ ЈА ПОГОДИЈА ТЕЛЕВИЗИСКАТА КУЛА ВО ХАРКОВ: Taa се скрши на половина и се урна

(ВИДЕО) РУСИТЕ ЈА ПОГОДИЈА ТЕЛЕВИЗИСКАТА КУЛА ВО ХАРКОВ: Taa се скрши на половина и се урна

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ ОБЈАВИЈА СНИМКА: Еве како го уништија бродот Комуна на Крим

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ ОБЈАВИЈА СНИМКА: Еве како го уништија бродот Комуна на Крим

ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ФРАНЦИЈА СЕ НАЈЗАДОЛЖЕНИ ЗЕМЈИ: Бугарија и Естонија најмалку, еве што покажуваат податоците

ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ФРАНЦИЈА СЕ НАЈЗАДОЛЖЕНИ ЗЕМЈИ: Бугарија и Естонија најмалку, еве што покажуваат податоците

Дуда: Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

Дуда: Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

ОРБАН ПРЕДУПРЕДУВА: Во Европа владее воено расположение, Брисел си „игра со оган“

ОРБАН ПРЕДУПРЕДУВА: Во Европа владее воено расположение, Брисел си „игра со оган“

СО ПАДОТ НА ПРОДАЖБАТА ПАЃААТ И ЦЕНИТЕ: Тесла ги поевтинува своите автомобили во Европа, Африка и Блискиот Исток

СО ПАДОТ НА ПРОДАЖБАТА ПАЃААТ И ЦЕНИТЕ: Тесла ги поевтинува своите автомобили во Европа, Африка и Блискиот Исток

ПРИНЦОТ ХАРИ ЗАСЕКОГАШ ГИ ПРЕКИНА ВРСКИТЕ СО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО?: Во јавноста протекоа лични документи

ПРИНЦОТ ХАРИ ЗАСЕКОГАШ ГИ ПРЕКИНА ВРСКИТЕ СО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО?: Во јавноста протекоа лични документи

ДУБАИ СЕКОГАШ Е НАД НИВОТО - НЕРЕАЛНИ СЦЕНИ ПО ПОПЛАВИТЕ: Еве вака се превезуваат скапите автомобили (ВИДЕО)

ДУБАИ СЕКОГАШ Е НАД НИВОТО - НЕРЕАЛНИ СЦЕНИ ПО ПОПЛАВИТЕ: Еве вака се превезуваат скапите автомобили (ВИДЕО)