04 Август, 2020
0.0412

УНЕСКО, Грција и Русија се побунија за Аја Софија

Објавено во: Балкан 10 Јули, 2020

Стигнаа првите реакции за  одлуката за пренамената на Аја Софија во Истанбул од музеј во џамија.

УНЕСКО жали поради одлуката на турските власти за промената на статусот на Света Софија, изјави директорката на Oрганизацијата за oбразование, наука и култура на Обединети нации, Одре Азуле.

Таа истакна дека Света Софија како дел од Истанбул има силна симбиличка, историска и универзална вредност.

Турскиот претседател Реџепт Таип Ердоган денеска го потпиша декретот откако судот претходно ја поништи одлуката на Советот на министри од 24 ноември 1934 година за пренамена на Аја Софија од џамија во музеј. Ердоган повика на оваа промена за време на минатогодишниот предизборен митинг.

„Навистина е срамота што не се слушна загриженоста на Руската православна црква и другите православни цркви. Оваа одлука, за жал, не е насочена кон усогласување на постојните разлики, туку напротив, може да доведе до уште поголеми поделби, како што порача и патријарх Кирил во својата изјава на 6 јули“, реагираше Руската православна црква.

Грчката министерка за култура Лина Мендони изјави дека денешната одлука е отворена провокација кон целиот цивилизиран свет, кој ја признава уникатната вредност и универзалноста на споменикот. 

Вели дека никој не се обидува да се меша во внатрешните прашања на Турција, но Аја Софија, која се наоѓа на турска територија е споменик на човештвото, независно од религијата и додаде дека Ердоган ја враќа земјата шест векови назад и „избира културна изолација за земјата“.

Аја Софија беше најголемата христијанска црква, изградена во шести век од Византијците, а во џамија беше претворена по османлиското освојување на Цариград, денешен Истанбул, во 1453 година. Статусот од верски објект во музеј беше променет со указ во 1934 година од тогашниот турски претседател Мустафа Кемал Ататурк.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

Авион се урна врз зграда во грчко село

Авион се урна врз зграда во грчко село

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Тунижанка се породи на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград

Тунижанка се породи на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград

АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ И ИНТЕРПОЛ: Македонско вино се продавало во шишиња со хрватски етикети

АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ И ИНТЕРПОЛ: Македонско вино се продавало во шишиња со хрватски етикети

Дали Косово тајно се вооружува?

Дали Косово тајно се вооружува?