12 Јуни, 2024
0.0863

УКРАИНА СРУШИ РЕКОРД: Дрон леташе до градот Орск длабоко во Русија

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Украински дрон леташе до градот Орск во Русија. 

Беспилотно летало со долг дострел, управувано од украинската воена разузнавачка служба (ХУР), изврши напад на воениот радар за рано предупредување на балистичката ракета „Воронеж М“. Радарот е лоциран во градот Орск во руската област Оренбург. Ова утрово за Киев Индипендент го потврдил извор од ХУР, а нападот е извршен вчера.

Се вели дека ова е првпат од почетокот на целосната руска инвазија на соседната земја Украина да нападне објекти во Орск. Изворот на Киев Индипендент изјави дека градот е на 1.800 километри од местото каде што беше лансиран дронот. Со ова е срушен рекордот во опсегот на напади од украински беспилотни летала на територијата на Русија.

Руските медиуми вчера објавија дека дронот паднал во Новоорск, предградие на Орск, а целта му бил воен објект. Нема извештаи за штети или жртви во нападот. Извор од воената разузнавачка служба на Украина изјави за Киев Индипендент дека се работи на разјаснување на последиците од нападот. Според извор на киевските медиуми, нападот предизвикал пожар на радарот. Руската инвазија на Украина почна на 24 февруари 2022 година. 

фото: икс/принтскрин

Можеби ќе ве интересира

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

„Оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца“: Демири ги изнесе своите причини за разрешувањето на директорите

„Оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца“: Демири ги изнесе своите причини за разрешувањето на директорите

Лога со реакција за интернет страницата: Дочекавме претседател што не си ја признава државата

Лога со реакција за интернет страницата: Дочекавме претседател што не си ја признава државата

ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА НА УДАР: Уште еден случај на вандализам во Центар

ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА НА УДАР: Уште еден случај на вандализам во Центар

Најава за нестабилно време, во Скопје ќе истура

Најава за нестабилно време, во Скопје ќе истура

Панче Тошковски генерален секретар на Владата, Александар Јанев министер за внатрешни работи

Панче Тошковски генерален секретар на Владата, Александар Јанев министер за внатрешни работи

ШТИПСКИОТ КАРДИОХИРУРГ НИКОЛОВ СПАСИ ЖИВОТ ВО СУБОТИЦА НА КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР: Еве ги деталите

ШТИПСКИОТ КАРДИОХИРУРГ НИКОЛОВ СПАСИ ЖИВОТ ВО СУБОТИЦА НА КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР: Еве ги деталите

ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: Дали почнаа гужвите?

ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: Дали почнаа гужвите?