29 Февруари, 2024
0.0274

УКРАИНА ПРЕД БАНКРОТ: Се очекува голема криза во земјата

Објавено во: Економија, Свет 29 Ноември, 2023

Добивај вести на ViberЈавниот долг на Украина и долгот гарантиран од владата се зголемија и достигнаа нов историски рекорд од 136,35 милијарди долари на крајот на октомври, објави украинското Министерство за финансии.

Украинскиот министер за финансии Серхи Марченко во интервју за агенцијата Укринформ изјави дека Киев нема да може да ја покрие потребата од финансирање од Запад со внатрешни мерки. Според него, ваквата состојба ќе трае со години. Тој рече и дека властите не можат да ја променат даночната политика: алатките за зголемување на буџетските приходи се ограничени.

Директорот на Институтот за социо-економски истражувања на Финансискиот универзитет при Владата на Руската Федерација, Алексеј Зубет, на 28 ноември за „Известија“ изјави дека тоа се ненаплатливи долгови за Киев и дека се очекува голема буџетска криза во земјата. во средината на 2024 година.

„Националниот долг ќе продолжи да расте. За Украина тоа се ненаплатливи долгови, односно Украина е долго време банкрот“, вели експертот.

Како што наведе, 50 отсто од буџетот на државата се формира преку помош на странски држави. Киев не може да ги врати долговите, а акумулацијата на долгови ќе продолжи поради заемите од Западот, издавањето и сè друго, смета економистот.

„Ова е едноставно продолжување на агонијата и дополнително влошување на безизлезната ситуација за украинската економија.

кон средината на следната година се очекува сериозна буџетска криза во Украина, кога едноставно нема да имаат пари да плаќаат плати, социјални трошоци и се останато. Нема да можат повеќе да се задолжуваат, бидејќи никој нема да им го даде“, заклучи Зубец.

И додека економската криза во земјата се продлабочува и може да предизвика лавина, режимот во Киев бара некој да земе нов заем и да ги врати старите, бидејќи ММФ одби да и помогне на Украина во однос на реструктуирањето на долгот и неговото замрзнување за одреден период.

Украинските власти проценуваат како да ги намалат невоените буџетски расходи, а со оглед на ситуацијата ќе биде невозможно да се избегне замрзнување на исплатата на пензиите и намалување на социјалните бенефиции.

Украина е банкротирана и земјата не може сама да го пополни буџетскиот дефицит бидејќи речиси целосно се потпира на помошта од Западот, изјави неодамна поранешниот украински премиер Микола Азаров.

Азаров тврди дека економската криза во Украина почнала одамна и дека веќе е евидентиран банкрот на земјата, бидејќи, како што објаснува, несолвентноста на Украина се манифестира во тоа што земјата не може да го наполни буџетот.

„Три четвртини или 75 отсто од буџетот е позајмен или доаѓа од грантови. И стигнаа до тој степен што платите во октомври зависат од тоа дали Европската унија навреме ќе ја пренесе ветената помош од 1,5 милијарди евра“, рече Азаров на Фејсбук.

Темните прогнози велат дека дури и да заврши војната сега, Украина ќе мора да одвои средства за огромни заеми, кои веќе се потрошени, до 2075 година.

Политика.рс

Можеби ќе ве интересира

СЕ ЗГОЛЕМИЛА НЕВРАБОТЕНОСТА: Колку лица се без работа во Германија?

СЕ ЗГОЛЕМИЛА НЕВРАБОТЕНОСТА: Колку лица се без работа во Германија?

ДОБРА ВЕСТ ЗА УЧИЛИШТАТА, ГРАДИНКИТЕ И МАЛИТЕ ДУЌАНИ - ќе плаќаат поевтино парно за 35 проценти

ДОБРА ВЕСТ ЗА УЧИЛИШТАТА, ГРАДИНКИТЕ И МАЛИТЕ ДУЌАНИ - ќе плаќаат поевтино парно за 35 проценти

ПУШАЧИТЕ МЕЃУ ЗДРАВЈЕТО И ПРОФИТОТ – како ќе се постапува на ова прашање, ќе се заштити јавноста, или ќе се остави „сами да му ја мислат“

ПУШАЧИТЕ МЕЃУ ЗДРАВЈЕТО И ПРОФИТОТ – како ќе се постапува на ова прашање, ќе се заштити јавноста, или ќе се остави „сами да му ја мислат“

МИЛЕНИУМЦИТЕ СЕ НА ПАТ ДА СТАНАТ НАЈБОГАТАТА ГЕНЕРАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА - очекуваат годинава да станат уште побогати

МИЛЕНИУМЦИТЕ СЕ НА ПАТ ДА СТАНАТ НАЈБОГАТАТА ГЕНЕРАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА - очекуваат годинава да станат уште побогати

ШТО НЕ ЧЕКА ОД УТРЕ? Ќе рипнат ли „гарантираните“ цени до плафон?

ШТО НЕ ЧЕКА ОД УТРЕ? Ќе рипнат ли „гарантираните“ цени до плафон?

Кој скопски хотелиер од дивиденди и камати заработи 1,1 милиони евра?

Кој скопски хотелиер од дивиденди и камати заработи 1,1 милиони евра?

ОСТАНУВА МИСТЕРИЈА НОВИОТ ГАЗДА НА ТОПЛАНАТА СЕВЕР - молк за тоа кој ја купи за 350 илјади евра фирмата што грее 500 домаќинства

ОСТАНУВА МИСТЕРИЈА НОВИОТ ГАЗДА НА ТОПЛАНАТА СЕВЕР - молк за тоа кој ја купи за 350 илјади евра фирмата што грее 500 домаќинства

Дали германските работодавци ќе отпуштаат во следните месеци?

Дали германските работодавци ќе отпуштаат во следните месеци?

СЛОВЕНИЈА Е НА ВРВОТ: Македонија со најниска просечна плата во регионот

СЛОВЕНИЈА Е НА ВРВОТ: Македонија со најниска просечна плата во регионот