10 Јуни, 2023
0.0284

Училиште во Мала Речица исклучено поради неплатени сметки за струја

Објавено во: Македонија 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber


Основното училиште Наим Фрашери во тетовска Мала Речица две недели работи без струја, затоа што операторот ја исклучил електричната енергија поради неплатен долг, објави ТВ21.

Директорот на училиштето Назиф Ајдини одбил да даде објаснување пред камерата зошто нема струја, а учениците се обврзани да следат настава во ладни простории.

Наместо тоа, директорот побарал од екипата да ја напушти училишната зграда со закана дека ќе повикал полиција.
Родителите, од друга страна, бараат отчет за условите во кои учат нивните деца. Од секторот за општински дејности признаваат дека училиштето две недели нема струја, но, како што додаваат, тие не се виновни бидејќи струјата е платена.


Можеби ќе ве интересира

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Ресенчанец загина откако излета од пат

Ресенчанец загина откако излета од пат

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп