21 Февруари, 2020
0.0219

Убавица и ѕвер

Објавено во: Стил 22 Јануари, 2020

Од раѓање па до смрт, од будење до заспивање, не следи стереотипот на убавица и ѕвер, како од бајките за добра ноќ.

Уште во стомак, мајките знаат дека нивните ќерки ќе бидат најубави.

Ги пријавуваат на избори за најубаво бебе и ги полнат рафтовите со круни и награди.

На 4 години сте таман за балерина или виолинистка.

На 13 години сте таман за манекенка.

На 23 години (како Кајли Кардашијан) сте таман за милијардерка.

Како жена, на 30 години сте веќе тетка, а на 50 сте одамна госпоѓа и веќе ретко кој ви дава улоги и во Холивуд, освен ако не сте Мерил Стрип.

Целата колумна на Лејла Сабит, читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Сезона на венчаници: Славни Македонки на своите свадби

Сезона на венчаници: Славни Македонки на своите свадби

Дали знаете што означува овој македонски симбол?

Дали знаете што означува овој македонски симбол?

Од Северџане до Ваљон Сума: Чија музика ќе се финансира со народни пари?

Од Северџане до Ваљон Сума: Чија музика ќе се финансира со народни пари?

Луј Витон, и сѐ е можно

Луј Витон, и сѐ е можно

Болките не ме спречија да успеам: Климентина Тунтева за планинарските авантури

Болките не ме спречија да успеам: Климентина Тунтева за планинарските авантури

НАША ТЕМА за женската сексуалност: Полесно е да се одглуми оргазам, отколку да се побара помош

НАША ТЕМА за женската сексуалност: Полесно е да се одглуми оргазам, отколку да се побара помош

Кучка како карактерна особина

Кучка како карактерна особина

На училиште доаѓаат пред сите, си одат последни: Како е да се биде ученик од рурална средина кој патува со автобус?

На училиште доаѓаат пред сите, си одат последни: Како е да се биде ученик од рурална средина кој патува со автобус?

Бевме другари седум години, ме побара за жена по 40 дена: Љубовната приказна на Тамара и Александар

Бевме другари седум години, ме побара за жена по 40 дена: Љубовната приказна на Тамара и Александар